Plakat wydarzenia ze zdjęciem artystki

Spotkania #EmpikMusicLive - Hania Rani

2020-06-23 ( wtorek )
20:00
Empik, ul. Ratajczaka 44, Poznań

W najbliższy wtorek 23 czerwca o godz. 20:00 Empik zainicjuje zupełnie nowy cykl wirtualnych koncertów i rozmów z artystami wokół ich premierowych albumów - #EmpikMusicLive. Gościem pierwszego wydarzenia będzie Hania Rani, laureatka Odkrycia Empiku 2019, która zagra 30-minutowy koncert i opowie o nowym albumie "Home" (Gondwana Records). Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Transmisje wszystkich spotkań odbywają się na żywo na stronie Facebook.com/Empikcom i są tłumaczone na język migowy.

"Home" to pytanie o szukanie przynależności i własnego kąta, a także historia o emocjonalnym kalejdoskopie - od szczęścia po tęsknotę. Pod względem muzycznym drugi album Hani Rani jest podsumowaniem wszystkich jej wcześniejszych dokonań i poszukiwań. Kręgosłupem aranżacji nadal pozostaje pianino i fortepian, jednak na płycie usłyszymy znacznie większy zestaw instrumentów, które na przestrzeni lat pracy artystycznej zafascynowały pianistkę. Do współpracy nad kilkoma utworami Rani zaprosiła Ziemowita Klimka (kontrabas) i Wojtka Warmijaka (perkusja) z tria jazzowego Immortal Onion, którym zachwyciła się podczas festiwalu Tchnienia w Bieszczadach. Oprócz bębnów i basu usłyszeć też będzie można subtelne brzmienie syntezatorów, kwintet smyczkowy oraz głos Hani.

Niektóre kompozycje na album pochodzą nawet z 2016 roku, a niektóre powstały na kilka dni przed rozpoczęciem nagrań. Głównym założeniem aranżacyjnym było nowe wykorzystanie instrumentu najbliższego artystce, czyli pianina. Hania postanowiła wykorzystać jego możliwości, przekraczając dotychczasowe granice, układając na sobie wiele warstw oraz pracując nad brzmieniem każdej z nich, tak, że czasami bardziej przypominają harfę lub instrumenty perkusyjne niż instrument klawiszowy. Oprócz piosenek i bardziej złożonych utworów instrumentalnych na albumie nie zabrakło kompozycji na pianino solo, gdzie tak jak na debiutanckim krążku "Esja", oprócz dźwięków fortepianu możemy usłyszeć inne odgłosy: młoteczków, strun czy po prostu oddechu pianistki. Nagraniem albumu zajął się ponownie przyjaciel Hani - Piotr Wieczorek oraz Ignacy Gruszecki (Monochrom Studio). Za mix odpowiadają, podobnie jak w przypadku "Esji", Gijs van Klooster z Amsterdamu oraz Piotr Wieczorek, a za mastering - Zino Mikorey, znany z pracy nad albumami takich artystów jak Nils Frahm czy Olafur Arnalds.

Zobacz news.empik.com