Na starym zdjęciu postać Ignacego Jana Paderewskiego w białej koszuli i marynarce.

Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach - wystawa z okazji 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

22.12 – 28.02.2021

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - największy wirtuoz fortepianu swojej epoki, kompozytor, mąż stanu, jeden z ojców polskiej Niepodległości. Inteligentny, wrażliwy, utalentowany, podziwiany i kochany przez tłumy fanów. Wiązało się to z trwającą ponad pół wieku nadzwyczajną aktywnością Mistrza, także z jego pozycją gwiazdy muzyki i niepodważalnego autorytetu politycznego.

Paderewski to postać absolutnie kultowa, ze zrozumiałych względów szczególnie bliska sercom poznaniaków, Wielkopolan - podkreśla Przemysław Terlecki dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Fascynował 100 lat temu, fascynuje także dzisiaj. Dowodem na to jest najnowszy, brawurowo zrealizowany przez poznański Teatr Muzyczny musical  pt. "Virtuoso". We współpracy  z Teatrem Muzycznym postanowiliśmy w przeddzień kolejnej, 102 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jeszcze bardziej wzmocnić zainteresowanie Paderewskim pokazując niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia. W roku pandemii, licznych ograniczeń, braku możliwości zorganizowania w sposób tradycyjny uroczystości upamiętniających nasze zwycięskie Powstanie, dajemy naszej publiczności coś wyjątkowego. W czasie świąteczno-noworocznych spacerów po Starym Rynku, a potem podczas ferii,  będzie można mocniej zaprzyjaźnić się z Virtuoso, z mistrzem Paderewskim.  

W 2019 roku okazało się, że istnieje album z nieznanymi dotąd fotografiami, dokumentującymi dwie ostatnie dekady życia Paderewskiego. Zakupiony przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zawiera 138 ułożonych chronologicznie i dobrze zachowanych zdjęć z lat 1919 - 1936.

Album z fotografiami Ignacego Jan Paderewskiego zawiera materiały ikonograficzne, które można uznać za niezwykle interesujące oraz wręcz unikalne z przynajmniej czterech powodów - wyjaśnia kurator wystawy Olaf Bergmann. Po pierwsze, są to zdjęcia dotąd nieznane, nigdzie nie publikowane. Po drugie, większość z nich przedstawia Mistrza oraz najbliższe jego otoczenie - w tym żonę Helenę - w codziennym, prywatnym życiu. Po trzecie są one bardzo cenną dokumentacją wnętrz oraz otoczenia Riond-Bosson, szwajcarskiej rezydencji Paderewskich w Morges, a po czwarte niektóre fotografie ukazują też Paderewskiego w okresie jego politycznej aktywności: jako premiera polskiego rządu w 1919 roku oraz jego z twórców w 1936 roku Frontu Morges.

Wystawa będzie dostępna w otwartej przestrzeni publicznej przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.

opr.sw

Zobacz www.wmn.poznan.pl/