Pawilon Polskiego Przemysłu Ciężkiego, tzw. Parasol (proj. Jerzy Staniszkis), wybudowany w 1958 r., fot. z 1966 r. Zdjęcie z archiwum MTP.

Wystawa - Zatrzymane w targowym kadrze - Sto lat targów w Poznaniu

01.10 – 31.01.2022

Trudno wyobrazić sobie dziś Poznań bez Międzynarodowych Targów Poznańskich - miejsca największych imprez targowych, konferencji, koncertów czy prestiżowych międzynarodowych wydarzeń. Przez sto lat istnienia ich historia splotła się nierozerwalnie z historią Poznania. Jest w niej miejsce na Powszechną Wystawę Krajową, największą ekspozycję, jaka odbyła się kiedykolwiek na ziemiach polskich. Są lata 30., kiedy targi zajmowały 4. miejsce w Europie pod względem organizacji międzynarodowych wydarzeń handlowych. Jest też okres wojny i trudne lata powojenne, gdy w wyniku bombardowań infrastruktura targowa została zniszczona w ponad 80%. Nie zatrzymało to jednak rozwoju targów, którym udało się szybko rozwinąć program wystawienniczy, a także bazę niezbędną do jego realizacji. Rozwój ten był wówczas tak dynamiczny, że brakowało powierzchni, a ekspozycje organizowano poza dotychczasowymi terenami targowymi: nad Jeziorem Kierskim, w Edwardowie, w parku Wilsona, nad jeziorem Malta, w Hali Widowiskowo‑ Sportowej Arena i w Naramowicach. Nie można też zapomnieć o roku 1956, w którym goście targowi byli mimowolnymi świadkami wydarzeń Poznańskiego Czerwca. Kolejne lata potwierdziły tylko znaczącą pozycję targów w branży wystawienniczej w Polsce i Europie, czyniąc je często pierwszym skojarzeniem z naszym miastem. Jednak Międzynarodowe Targi Poznańskie to nie tylko tysiące imprez, ale również firma, w której przez sto lat działo się tyle, że mogłaby obdarować swoją biografią kilka innych. Są tam emocje, zachwyt i duma. Jest pasja organizowania spotkań. Są też ludzie wielu kultur i języków, wpływający na kształt tego miejsca: wystawcy, goście, pracownicy.
Wystawa "Zatrzymane w targowym kadrze. Sto lat targów w Poznaniu" to pojedyncze migawki tej historii - zdjęcia, stające się pretekstem do uruchamiania własnych wspomnień.
Materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów archiwum Grupy MTP.

Bilety:

  • normalny - 5 zł
  • ulgowy - 2 zł
  • rodzinny - 10 zł
  • grupowy (10 lub więcej osób) - 20 zł

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10-18
  • sobota: 10-17
  • niedziela: nieczynne
  • ostatnie wejście do Fotoplastykonu godzinę przed zamknięciem

_

fot. Pawilon Polskiego Przemysłu Ciężkiego, tzw. Parasol (proj. Jerzy Staniszkis), wybudowany w 1958 r., fot. z 1966 r. Zdjęcie z archiwum MTP.