Na zdjęciu ręce z przebiśniegiem wystające zza krat. Na nadgarstku lewej ręki biało-czerwono-biała opaska.

Wy na nas z karabinami - my do was z kwiatami - wystawa fotograficzna

12.02 – 25.02.2022

Rok 2020 był rokiem przebudzenia europejskiego narodu - narodu białoruskiego. Wewnętrzna wolność, empatia i współpraca, solidarność i wzajemna pomoc stały się głównymi zasadami, które połączyły obywateli. I tylko jedna osoba na Białorusi - Łukaszenka - nie chce się z tym pogodzić. Po przegranych wyborach wkroczył na drogę terroru, nie tylko przeciwko własnemu narodowi, ale też przeciwko sąsiednim państwom, które poparły pokojowe protesty Białorusinów.

Wystawa opowiada o pokojowym sprzeciwie Białorusinów i brutalnej reakcji reżimu Łukaszenki. Dyktator często łamał umowy międzynarodowe i dopuszczał się czynów, które na całym świecie nazywane są "aktami terrorystycznymi". Ludobójstwo własnego narodu, porwanie samolotu i kryzys migracyjny - za tym wszystkim stoi jeden człowiek.

W trakcie wystawy fotograficznej będzie możliwość otrzymania (bezpłatnie) książki "Cela nr 18". Opowiada ona historię 36 kobiet, które w sierpniu 2020 r. spędziły prawie tydzień bez jedzenia, wody, lekarstw, ubrań i środków higienicznych w czteroosobowej celi więzienia śledczego w Mińsku.

Podczas wernisażu odbędzie się spektakl teatralny w wykonaniu białoruskich kobiet.

Więcej informacji

opr.sw