Baner promujący wydarzenie.

Wszystkie propozycje są bezpłatne.

[SENIORALNI 2022 NA STRONIE BRAMY POZNANIA]

Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Bramy Poznania w towarzystwie przewodnika (czki):
"Drugi etat biskupa"

O tym, kim jesteśmy nie świadczy tytuł naukowy, wykształcenie czy zawód, ale działalność, której się oddajemy. Wbrew obiegowej opinii duchowni wcale nie muszą być wyłącznie ekspertami od spraw kultu i wiary. Świadczą o tym dzieje licznych postaci, tych znanych i tych mniej znanych, związanych z Ostrowem Tumskim. Księża, kanonicy, biskupi czy kardynałowie, żyjący tu na przestrzeni lat, bywali w pełni zaangażowani również w sprawy świata doczesnego.

Termin: 5 października (środa), godz. 16:00
Zapisy: pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania. 
Limit miejsc: 25 osób
Czas trwania: 75 minut

_______________

EX CATHEDRA. Warsztaty odczytywania inskrypcji łacińskich z Poznańskiej Katedry

Łacińskie napisy: wyryte w kamieniu, namalowane na freskach, wypisane jako motta aniołów i świętych. Widnieją na zabytkowych budynkach, portalach, nagrobkach i pomnikach całej Europy. W Poznaniu szczególnie wiele z nich kryje katedra na Ostrowie Tumskim. O czym mówią? Kogo upamiętniają? W jaki sposób je odczytać? Warsztaty "Ex Cathedra" to propozycja wspólnego odczytywania łacińskich inskrypcji katedralnych w oparciu o intuicję. Uczestnicy wezmą udział w krótkim wykładzie i warsztacie w Bramie Poznania. W drugiej części przejdziemy do wnętrza bazyliki, gdzie postaramy się wspólnie odczytać i przetłumaczyć wybrane inskrypcje, poznając przy tym fascynujące dzieje związanych z nimi postaci. Wydarzenie poprowadzi dr Dawid Barbarzak, pracownik Bramy Poznania oraz Instytutu Filologii Klasycznej UAM.

Termin: 10 października (poniedziałek), godz. 11:00
Zapisy: pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania
Limit miejsc: 15 osób
Czas trwania: około 2 godziny (z przerwą)

_______________

Warsztaty naturalnego barwienia tkanin

W ramach warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznają najprostsze techniki barwienia naturalnego przy pomocy dzikich roślin. Barwiarstwo naturalne to ekologiczna i zapomniana technika barwienia tkanin przy pomocy roślin, która dziś może stać się alternatywą dla szkodliwego przemysłu modowego. Podczas warsztatów zwrócimy uwagę na to, że sama przyroda daje ogromne możliwości do zabawy i jest pierwszym źródłem wszelkich wynalazków, a działania warsztatowe są całkowicie ekologiczne i nie generują odpadów. Uczestnicy i uczestniczki poznają kilka podstawowych roślin lokalnych, których używano od wieków w przemyśle barwierskim oraz sztuce.

Termin: 15 października (sobota), godz. 12:00
Zapisy: pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania
Limit miejsc: 15 osób
Czas trwania: 1,5 godziny

_________________

Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Bramy Poznania w towarzystwie przewodnika (czki):
"Przejścia po przejściach. Historia poznańskich mostów"

Mosty - można je za sobą spalić, ale lepiej o nich opowiedzieć... prosto z mostu. Krótka wycieczka po historii poznańskich przepraw przez Wartę i Cybinę. W czasie oprowadzania przewodnik zapozna uczestników m.in. z najstarszą przeprawą, która funkcjonowała w Poznaniu już w X wieku, a także odkryje, ile pozostało z mostu prowadzącego na Chwaliszewo. Podczas oprowadzania zwróci również uwagę na niecodzienne funkcje, które pełniły mosty oraz sposoby przekraczania rzek, które w przeszłości stanowiły dla nich alternatywę.

Termin: 26 października (środa), godz. 16:00
Zapisy: pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania. 
Limit miejsc: 25 osób
Czas trwania: 75 minut