Zdjęcie 2-uch lalek.

Wystawa czasowa Anny Kliaus - Nieopowiedziane historie lalek

24.03 – 16.04.2023

"W życiu każdej dziewczynki musi być ONA...
Aby opiekować się nią, kłaść ją do łóżka i opowiadać jej bajki.
Aby nie bać się podczas ciemnej nocy.
Aby za wiele lat wyjąć pudełko ze strychu,
Strzepnąć kurz i przypomnieć sobie te szczęśliwe chwile.
Nasze wspólne tajemnice, radości i łzy...
Z dedykacją dla ukochanej lalki"

Zabawka z waty pojawiła się pod koniec XIX wieku jako alternatywa dla drogich szklanych ozdob choinkowych. Charakteryzuje się prostotą formy i  wykonania. Wata była nawijana na ramę i pokrywana warstwą kleju. Taka zabawka była miękka w dotyku i z czasem mogła ulec zniszczeniu. Używam techniki papier-mâché oraz waty zamiast papieru. Dzięki temu zabawka jest mocna, trwała i wizualnie przypomina porcelanę, co jest szczególnie cenione przez kolekcjonerów.

Moje lalki są charakterystyczne, realistyczne, anatomicznie proporcjonalne do ludzkiego ciała, a ich szczegóły są dobrze dopracowane. Klienci mówią, że one żyją. Używam nowoczesnych materiałów i technologii. A obrazy są zawsze zaczerpnięte z przeszłości. Od wspomnień z dzieciństwa, przez zabytkowe fotografie, po retro pocztówki. Współczesna zabawka z waty jest syntezą nowoczesności i odrodzonych tradycji.

Na Ukrainie lalka jako rodzaj sztuki jest bardzo popularna i aktywnie się rozwija. Chciałabym, żeby i w Polsce, moim nowym domu, ta tradycja nabrała nowego życia i sztuka lalkarska stała się tu równie popularna i dostępna. Z przyjemnością podzielę się swoimi umiejętnościami i sekretami zawodowymi w trakcie warsztatów tematycznych.

Wszyscy wywodzimy się z dzieciństwa. Wiem, że w każdej kobiecie jest mała dziewczynka, która marzy o swojej lalce. W dzieciństwie jesteśmy czyści, spontaniczni, otwarcia i wierzymy w cuda. Lalka jest kluczem do tych stanów. Proces tworzenia lalki jest procesem odreagowania podświadomych urazów z dzieciństwa. Zawsze dotyka jakiejś części duszy, leczy stare urazy, oczyszcza. I sprawia, że autor jest szczęśliwy i odnosi sukcesy w swoim dorosłym życiu. Terapia lalką jest potężnym narzędziem antystresowym, a moim celem jest udostępnienie jej każdemu.¬

Anna Kliaus

O autorce:

Anna Kliaus (ur. w 1981 r.) - absolwentka Kijowskiego Państwowego Instytut Sztuki i Rzemiosła oraz Wzornictwa. Rozpoczęła swoją twórczą podróż w dziedzinie projektowania graficznego. Teraz - artysta-lalkarz. Specjalizacja: ozdoby świąteczne z waty (technika papier-mache). Uczestniczka międzynarodowej wystawy lalek MunecArt, Hiszpania, 2020 r. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Polsce i na Ukrainie

________

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek nieczynne
  • wtorek - czwartek: 9.00 - 16.00
  • piątek: 10.00 - 17.00
  • sobota: 11.00 - 18.00 (wstęp wolny)
  • niedziela: 12.00 - 16.00

Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem ekspozycji.

Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).

________

Godziny otwarcia (lub nie) muzeów etc. w Wielkanoc 2023:

  • 06.04 - od 9.00 do 16.00 (Ostatnie wejście 15.30)
  • 07.04 - 10.00 do 15.30 (Ostatnie wejście 15.00)
  • 8-10.04 - nieczynne

Bilety dostępne w: