Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

8. Festiwal Bezsenność - Bastarda Trio

21.05.2024
20:00

Bastarda Trio

Klarnecista, improwizator i kompozytor Paweł Szamburski założył Bastarda Trio we współpracy z Tomaszem Pokrzywińskim (wiolonczela) i Michałem Górczyńskim (klarnet kontrabasowy). To nietypowe zestawienie instrumentów jest źródłem unikalnego, całkowicie nowego brzmienia, które stało się wyróżnikiem stylu Bastardy. Trio Bastarda cenione jest za stworzenie własnego języka muzycznego, który stał się instrumentem reinterpretacji muzyki dawnej. Chorały, motety i litanie stanowią ledwie punkty wyjścia dla improwizacji i nowych kompozycji; technika "alla bastarda' sprawdza się w nowym kontekście. Tym sposobem, muzyczne tradycje przeszłości ulegają transformacji we współczesny, oryginalny i osobisty przekaz artystyczny. Koncerty zespołu określa się mianem doświadczeń quasi-jazzowych, które średniowiecznemu i renesansowemu repertuarowi nadają walor frapującej świeżości i nieprzewidywalności. Trio pokazuje, jak dzisiaj może brzmieć muzyka dawna przepuszczona przez filtr współczesnych doświadczeń muzycznych, jak i doświadczeń całkiem osobistych. Dziesiąty album grupy Bastarda "XB" ukaże się w tym roku. ​​
Tym razem zespół Bastarda zaprezentuje utwory największych, polskich kompozytorów muzyki filmowej XX stulecia. W programie koncertu znajdą się kompozycje m.in. Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Kazimierza Serockiego, Krzysztofa Pendereckiego, Waldemara Kazaneckiego, Lucjana Kaszyckiego, Michała Lorenca czy Jerzego Matuszkiewicza. Znane i lubiane tematy z historii polskiej muzyki filmowej XX wieku zostają podane w nowy sposób, przefiltrowane przez unikalną barwę i specyfikę podejścia zespołu Bastarda do materii dźwiękowej. Trio pokazuje oryginalną melodię oraz jej wariacje, reinterpretuje zabiegi harmoniczne, dokomponowuje partie, improwizuje, acz subtelnie i z szacunkiem dla oryginału. W tym nowym świetle powstaje zatem autorska opowieść wsparta niezwykle ważnymi tekstami polskiej kultury muzycznej.

__________

Przed wami 8. edycja Festiwalu Bezsenność (20-24.05.) w Bazarze Poznańskim. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników niestereotypowej kameralistyki.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu:

  • 22.05.2024 godz. 20:00 - Szymon Komasa & Marcin Kozieł
  • 23.05.2024 godz. 20:00 -Adam Kośmieja
  • 24.05.2024 godz. 20:00 -Jakub Jakowicz & Łukasz Chrzęszczyk

O FESTIWALU - POSŁUCHAJ! (POBIERZ MP3)

mówi Martyna Nicińska - nasza rzeczniczka prasowa

Bilety w cenie nominalnej* od 40/20 zł (normalny/ulgowy).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.

Kup bezpośrednio: