foto

III Forteczny Weekend

2011-06-04 ( sobota ) – 2011-06-05 ( niedziela )
Poznań - Starołęka, Luboń k. Poznania

Kategoria: Sport Wystawy Inne Oświata

Pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu głównego I na Starołęce w Poznaniu. Inne atrakcje: oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka. Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę.

Dziesiąta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego "Śladami Historii" przygotowanego przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Imprezy po raz kolejny odbywają się w ramach akcji "Poznań za pół ceny!" koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji - systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Na zwiedzających obiekt tego typu po raz pierwszy największe wrażenie wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Szerokość fortu I od strony miasta wynosi około 270 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Program:

Sobota

  • 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 - zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem na końcu ulicy Książęcej)

Niedziela

  • 9.00 - start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 - zwiedzanie fortu w grupach
  • 13.30-15.30 - spotkanie z Leszkiem Adamczewskim, autorem książek m.in. o drugowojennej historii Wielkopolski

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Liczba miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: military_ak@op.pl, tel.: +48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.

Dodatkowe informacje: www.tidgp.pl, www.tmmlsh.pl