plakat

VI Festiwal Poznań Baroque

2016-11-04 ( piątek ) – 2016-11-12 ( sobota )
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

W listopadowe wieczory w Poznaniu, już po raz szósty, rozbrzmiewać będzie muzyka barokowa. Tegoroczny festiwal Poznań Baroque to 20 koncertów oraz blisko 50 artystów i artystek z całej Europy, którzy podczas 9 wieczorów zaprezentują muzykę dawną w różnorodnych odsłonach.

Tegoroczny festiwal podobnie jak wszystkie jego dotychczasowe edycje to okazja do spotkania z wykonawcami o ustalonej już pozycji na międzynarodowej scenie muzyki dawnej, ale także do przyjrzenia sie kolejnym generacjom artystów, którzy zaskakują nas nie tylko świeżością i oryginalnością swoich interpretacji, ale również niezwykłą w ich wieku kompetencją. Wielu z nich pojawi się w Poznaniu po raz pierwszy, a dla niektórych będzie to w ogóle pierwsza wizyta w naszym kraju.
Rolę orkiestry festiwalowej ogrywać będzie międzynarodowa formacja Kore, która wystąpi trzykrotnie i pracować będzie pod kierunkiem hiszpańskiego dyrygenta Eduarda Lópeza Banzo, włoskiej skrzypaczki Cecilii Bernardini, szwedzkiego skrzypka Fredrika Froma oraz klawesynistek Marianny Henriksson i Joanny Boślak-Górniok. Z zespołem wystąpią także włoski kontratenor Carlo Vistoli i angielska śpiewaczka Rowan Pierce, laureatka konkursu wokalnego, który odbył się w Poznaniu w roku 2015.
Ważną rolę w tegorocznej edycji Poznań Baroque odegrają zespoły kameralne. Festiwal rozpocznie znany nam dotąd wyłącznie z doskonałych płyt Ensemble Masque prowadzony przez kanadyjskiego klawesynistę Oliviera Fortin i australijską skrzypaczkę Sophie Gent, koncertmistrzynię m.in. Ensemble Pigmalion i Les Arts Florissants. Na festiwalu swój międzynarodowy debiut zanotuje belgijsko-francuska formacja A Nocte Temporis, kierowana przez jedną z największych nadziei europejskiej wokalistyki, tenora Reinouda Van Mechelen z udziałem, m.in. flecistki Anny Besson i klawesynisty Benjamina Alarda.
Po raz kolejny w Poznaniu zaprezentuje się zespół Ground Floor, założony przez wiolonczelistkę Elenę Andreyev i harfistkę Angelique Mauillon z udziałem, między innymi, klawesynisty Pierre'a Gallon, gambistki Myriam Rignol, skrzypaczki Alice Julien-Laferriere oraz angielskiego tenora Nicholasa Scotta.
Bardzo inspirującą scenę bazylejską reprezentować będzie w tym roku zespół La Morra, w którym obok jego liderów Coriny Marti i Michała Gondko, usłyszymy między innymi kontratenora Dorona Schleifera, teorbistę Zvi Bracha oraz skrzypaczkę Plamenę Nikitasową.

Wszystkie zespoły wystąpią na festiwalu dwukrotnie z programami w większości dopiero co nagranymi na płyty albo właśnie przygotowywanych do rejestracji. W programach recitalowych usłyszymy także duńskiego klawesynistę Allana Rasmussena, francuskiego lutnistę Thomas Dunforda oraz włoską śpiewaczkę i fidelistkę VivaBiancaLuna Biffi.

Festiwal Poznań Baroque powstał w 2011 roku dla uświetnienia obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obecnie jest już stałym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej i międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

Bilety:

  • Bilety na koncerty: w cenie 20 zł oraz 10 zł na koncerty dla dzieci, dostępne będą w przedsprzedaży od 3 października na portalu Bilety24.

Od 10 października będzie je można kupić również w następujących miejscach:

  • kasa Estrady Poznańskiej oraz bilety24.pl - bilety na wszystkie koncerty
  • kasa CK Zamek - bilety na koncerty odbywające się w CK Zamek
  • kasa Teatru Polskiego - bilety na koncerty odbywające się w Teatrze Polskim

Bieżące informacji na stronie www.facebook.com/PoznanBaroque

Bilety dostępne w:

Zobacz www.poznanbaroque.com