Andrzej Karpiński

Koncerty na siedząco, bez gitary elektrycznej, przy świetle  żarówki  25W to od lat cechy niezmienne. Muzyce Karpińskiego zawsze towarzyszyła gra kontrastów, od patosu po pastisz i absurd. Jest fanatykiem aforyzmów S.J. Leca i przeciwnikiem mody.
Andrzej Karpiński (plastyk, muzyk, autor tekstów) założył w 1982 r. wraz z przyjaciółmi z poznańskiego Liceum Sztuk Plastycznych w 1982 r. grupę Reportaż. Od początku realizował w grupie swoje projekty muzyczne dodając teksty, rysunki i pomysły scenograficzne. Na twórczość Karpińskiego największy wpływ mają: "rozważania o początkach i końcach wszelkich rzeczy, tam słychać najciekawsze pytania".

Reportaż oprócz improwizacji tworzył wiele autorskich programów koncertowych: Łosoś, Domator, Prosimy nie Powtarzać, Prawo Ciążenia, W górę rzeki!, Gulasz z Serc, Pogady, Bezsensory, Pogofonic, Operacja Media (z Chrisem Cutlerem), Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas. Większość projektów wydano na kasetach, płytach winylowych i CD, niestety poza granicami kraju. Grupa działała w różnych składach osobowych od kwintetu poprzez trio aż do solowych koncertów Karpińskiego.
- Solowe granie zmusiło mnie do zbudowania specjalnego instrumentarium i mobilnego studia, do zainteresowania się akustyką - wyjaśnia Andrzej Karpiński. - Nie chcę jednak przesadzać z elektroniką, to nie mój obszar. Robię wszystko, aby nie używać urządzeń zapętlających, wolę "antyloopy". W trudnościach technicznych mam szansę na odkrycia. Nie chcę aby nowy instrument - technika rywalizowała z tym co chcę powiedzieć. Gram synchronicznie na kilku instrumentach jednocześnie, chcę na żywo tworzyć muzykę prawie studyjną.

Muzyka Reportażu jest wydawana w niezależnych wytwórniach płytowych w Europie i w USA, pojawia się w filmie, teatrze i audycjach radiowych. Karpiński brał udział w sesjach nagraniowych muzyki Lecha Jankowskiego (m. innymi do filmów Braci Quay), wspólnych koncertach z amerykańskim duetem Sceleton Crew (Fred Frith, Tom Cora). Występował na festiwalach filmowych i teatralnych lub z udziałem wykonawców związanych z wytwórnią Recommended Records Chrisa Cutlera. Ostatnio Karpiński tworzy różnorodne duety, improwizuje w ramach projektu Krzesło Eklektyczne.

Najnowszy materiał solo "NEWS from DOM (es-moll)" jest obfitą, częściowo improwizowaną, ilustracją muzyczną podaną ze zbiorem krótkich tekstów - komentarzy. Autor zwraca uwagę i ostrzega jak łatwo nas i naszą codzienność można zredukować: - Nie chcę tworzyć zapisu bezużytecznej chwili lub chmury dźwięków o niczym. Nie chodzi o show, wymyślanie czegoś na siłę, psucie lub udziwnianie instrumentów. Staram się unikać przypadku, eksperymentować nie z instrumentem lub dźwiękiem, ale z muzyką. Elektroniki używam tylko do przekształcania klasycznych instrumentów i głosu. Gdy mieszam ich brzmienie, trudno rozpoznać aktualne źródło dźwięku. Recital ma się kończyć jak najdłużej po wykonaniu, ma tworzyć wspomnienie. Jeśli tak się nie stanie - tracimy czas.

Bilety 25 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/