z

Spisek smoleński - spektakl

2017-06-22 ( czwartek )
21:00
Dziedziniec Zamkowy, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Litość i trwoga splecione w nierozerwalny węzeł są podstawą przeżycia, które u źródeł teatru nazywano katharsis. W spektaklu powtórzymy raz jeszcze większość, może wszystkie teorie o smoleńskim spisku. I te całkowicie szalone, i te z pozorami racjonalności, te wymierzone w aktualne, demokratycznie wybrane władze III RP, i, mniej eksponowane, ale obecne w obiegu (głównie internetowym) tezy o odpowiedzialności ideologów IV RP. Złączymy w jedną całość splot legendarnych i sprzecznych podejrzeń: zamach Tuska i Putina, mgłę i sztuczną mgłę, "bąbel helowy", fałszywe radiolatarnie naprowadzające samolot poza pas startowy, niefrasobliwość pilotów, spiski tajnych służb różnych państw, świadome błędne naprowadzanie samolotu przez kontrolerów lotu chcących spowodować wypadek, szaleństwo Prezesa, naciski dowództwa, fatalność brzozy "pancernej", wypadek, wybuch, wiele wybuchów, "bombę termobaryczną", legendy o ocalonych i ich dobijaniu...
Wyobraźmy sobie grupę wolontariuszy "demonstracji krzyżowych", katechumenów "religii smoleńskiej" i zawiedzionych lub nawiedzonych artystów, którzy tworzą na ten temat spektakl - nieuchronnie szalony i porywający, i nieuchronnie żałosny. I spróbujmy ich po ludzku zrozumieć.
Nie mity smoleńskie mają być treścią spektaklu (choć muszą się w nim pojawić), ale ludzkie postawy, uczucia, poglądy i ich źródła. Trzeba spróbować gorzkich wód tych źródeł, by bez złości, wręcz wyrozumiale, pojąć i ocenić.
"Spisek smoleński" - wyznanie autora
Każdy z nas pamięta i zapamięta na zawsze 10 kwietnia 2010 - dzień smoleńskiej katastrofy. I dni następne - zbiorowe, narodowe przeżycie  żałoby przeradzające się wkrótce w narastanie sporów, swarów, kłótni, aż po eksplozję wyzwisk, oskarżeń, insynuacji , roszczeń,  jątrzenia, przekleństw przeplatanych modlitwą, politycznych agitek, zawodzeń i wrzasków, płaczu przechodzącego w warczenie i szczekanie. Jakby dostojny pogrzebowy orszak przepoczwarzał się w plemienną obławę, polowanie z psami i nagonką. Głównym totemem tego niezwykłego i pierwotnego obrzędu na centralnym placu  nowoczesnej europejskiej stolicy stał się otoczony cmentarnymi zniczami katolicki krzyż...
 I tak powstało to przedstawienie (premiera 26 lutego 2014)...
Mijają kolejne lata.  A żałobny rytuał wciąż zatruwa życie społeczne, chwilami przepoczwarzając się  w polowanie z nagonką.
Lech Raczak

Bilety - 20 zł. normalne i 15 zł. ulgowe

opr.sw

Bilety dostępne w: