Na zdjęciu Janka Kaempfer Louis.

Historia rodzinna w cieniu Zagłady - spotkanie autorskie z Janką Kaempfer Louis

2024-02-27 ( wtorek )
Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, ul. Prusa 3, hol.

Adieu Varsovie to wspomnienie o utraconej tożsamości, autorstwa córki ocalałych z Zagłady. Autorka rusza w głąb rodzinnych, porozrzucanych po całym świecie archiwów, aby odnaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: kim jestem? Skąd pochodzę? Janka Kaempfer Louis dokonuje odważnej próby odtworzenia własnej i rodzinnej tożsamości, które okazują się kolejną - współczesną - wersją mitu o Żydzie wiecznym tułaczu.

Główną cezurą w rodzinnej autobiografii autorki jest rok 1968 i wydarzenia, które miały wtedy miejsce. Fala politycznej nagonki po raz kolejny miała zmienić bieg życia mniejszości żydowskiej, która pozostała w Polsce po przerażających wydarzeniach II wojny światowej. Autorka rozlicza się z polskim antysemityzmem, dotykając wciąż niezabliźnionych ran i zastanawia się nad jego wpływem na losy niewinnych osób.

Adieu Varsovie to historia opowiadająca jednocześnie o tajemnicach i przemilczeniach, ale również o heroizmie odkrywania nawet najbardziej zatajonej prawdy. To przypowieść o tym, jak z dnia na dzień stać się Innym.

Janka Kaempfer Louis - córka Ireny Gelblum Conti di Mauro oraz Ignacego Waniewicza. Urodziła się w Warszawie. Absolwentka romanistyki, filologii rosyjskiej oraz prawa na Uniwersytecie Genewskim. Dziennikarka prasowa i telewizyjna dla mediów szwajcarskich, międzynarodowa reporterka. Tłumaczka z języka włoskiego, rosyjskiego i polskiego na francuski. Od 2005 roku sędzia pracy. Administratorka genewskiego stowarzyszenia opiekującego się małoletnimi imigrantami.

Katarzyna Kuczyńska-Koschany - profesorka, polonistka, komparatystka, eseistka. Esej "Hercen, wolność, my" uzyskał III nagrodę w konkursie ZAIKS-u i Pen Clubu "Wolność myśli - wolność wyrazu" w 2022 roku. Autorka wierszy, prozy poetyckiej i autobiograficznej. "Trzy historie i jedno mieszkanie" zostało uhonorowane I nagrodą w Konkursie im. K.K. Baczyńskiego w kategorii prozy w 2006 roku. Zajmuje się poezją i jej interpretacją, recepcją poetów niemieckiego i francuskiego kręgu językowego w Polsce (Rilke, Rimbaud), Zagładą Żydów, synapsami poezji i plastyki, europejskim i polskim esejem literackim, polską poezją dziecięcą. 

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do pobrania w wypożyczalni biblioteki.

opr.sw

Zobacz wbp.poznan.pl/