Obraz Jeana Siméona Chardina - Praczka - lata 1730, olej na płótnie

Życie kobiet z niskich warstw społecznych w Paryżu przed Rewolucją - wykład online

2020-08-26 ( środa )
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, Poznań

"Życie codzienne kobiet ze średnich i z niższych warstw społecznych w przedrewolucyjnym Paryżu" - wykład dr. Tomasza Wysłobockiego z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw"
XVIII-wieczny Paryż uchodził w całej Europie za stolicę luksusu i przepychu. Teatry, opera, salony literackie, kawiarnie, wspaniałe ogrody, pałace, bale i nowe aleje przeznaczone dla zamożnych spacerowiczów - cały kontynent z zazdrością spoglądał na tę metropolię i próbował ją imitować. Większość paryżan nie posiadała jednak środków, żeby z tej bogatej oferty kulturalnej i towarzyskiej korzystać na co dzień. Szczególnie ciężką sytuację miały kobiety, zarabiające znacznie wówczas mniej niż mężczyźni i podlegające ścisłym regułom społecznym regulującym, co mogą, a czego nie mogą robić, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W swoim wystąpieniu dr Tomasz Wysłobocki z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie chciał przybliżyć słuchaczom te mniej znane aspekty życia paryżanek w przededniu wybuchu Rewolucji - interesować go będą bowiem kobiety ze średnich i niższych warstw społecznych. Jak wyglądała ich codzienność? Czym się zajmowały? Jakie miały rozrywki? Oto niektóre pytania, na które postara się odpowiedzieć.
Dr Tomasz Wysłobocki - specjalista od francuskiej literatury i kultury XVIII wieku z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem m.in. monografii pt. "Obywatelki. Kobiety w przestrzeni publicznej Francji przełomu wieków XVIII i XIX" (Universitas, 2014) oraz biografii "Olympe de Gouges (1748-1793). Rewolucjonistka". W swoim dorobku ma także kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych m.in. historii kobiet oraz przemianom społecznym w rewolucyjnej Francji.
Link do wykładu (ZOOM) - dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 26.08 od godz. 18.00.
Więcej informacji: www.dombretanii.org.pl.
Nagranie wykładu będzie potem dostępne przez tydzień na stronie FB: http://www.facebook.com/dom.bretanii/.

Zobacz www.facebook.com/events/236128570788250/