Pipefest

2011-09-03 ( sobota )
Stary Browar, wejście od ul. Ratajczaka

Muzyka dudziarska rozbrzmiewała na wielu dworach Europy, (także i Polski) już od średniowiecza; w dobie wojen towarzyszyła żołnierzom, w chwilach wytchnienia słychać ja było na gościńcach, w zajazdach czy wiejskich zagrodach. Postać dudziarza była motywem wielu scen w malarstwie (Bruegel,Canaletto, Norblin), a brzmienie dud inspirowało wielu kompozytorów (Telemann, Chopin, Wieniawski). Dziś mam także jej echa na estradzie (NoTo Co, Golec uOrkiestra, Hevia).  

Dlaczego Poznań i Wielkopolska ? - to matecznik polskiej sztuki dudziarskiej, który na swoim terenie posiada aż 5 (z 8 w skali całego kraju) odmian dud. W Połajewie znajduje się obraz "Pokłon pasterzy (- dudziarzy)" M. Kossiora (Poznań 1572), a jedyna w kraju  szkołą muzyczną z klasą instrumentów kozłowych działa w Zbąszyniu (1957). Najstarsza kapela dudziarska w Polsce (CK "Zamek" Poznań, 1945/46) czy największa kolekcja dud w Polsce (MIM o/MNP) to także Poznań.

Tu też miał miejsce pierwszy Zlot Dudziarzy Europy (2004), w którym wzięła Lesley A. Duncan (organizator poznańskiego Pipefest) wraz ze swoją kapelą z Edynburga. Wzajemne fascynacje muzyką dudziarską rozwijały się (wymiana kapel, wspólne koncerty), a ich efektem, m.in. jest wybór właśnie Poznania (wcześniej parady takie były w Bazylei,Toronto, Sydney i Nowym Jorku) na miejsce tegorocznego Pipefest.

W III Zlocie Dudziarzy Europy, w dniach 2 - 4 września weźmie udział kilkanaście kapel dudziarskich i koźlarskich z Wielkopolski, Górale  z Zakopanego (z Janem Karpielem Bułecką na czele) i Suchej Beskidzkiej orazdudziarze  Białorusi, Słowacji, Rumunii, Bułgarii oraz Anglii - razem ok. 150 muzyków, którzy swoje rodzime tradycje zademonstrują w formie warsztatów budowy i gry na dudach, wystawy fotograficznej w Salonie "Posnania",muzykowania na płycie St. Rynku w Poznaniu i występów podczas festynów czy dożynek w Wielkopolsce (Gułtowy, Połajewo, Przygodzice).

W sobotę 3 września o godz. 12.00 dudziarze z Europy, Azji i Australii spotkają się w Starym Browarze, aby zagrać na dudach. Pierwszy raz w historii  parady Pipefest, wezmą w niej udział dudziarze grający na dudach inne niż szkockie. Odbędą się przemarsze i parady kapel dudziarskich, podczas których wolontariusze zbiorą wśród publiczności pieniądze na utworzenie przez poznańską Fundację "Barka" Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej w Polsce.

To olbrzymie przedsięwzięcie wspierane jest przez Władze Miasta Poznania,Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Agencję PR Imbiria, Gminę Połajewo, Przygodzice i Kostrzyn, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańską Fundację "Pluribus Unum",Fundację "Tres" w Zbąszyniu, przy współpracy Muzeum Instrumentów

Muzycznych w Poznaniu i Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Zgromadzeni widzowie usłyszą - w wykonaniu blisko 500 dudziarzy                 z kilkunastu krajów świata - szkockie marsze wojskowe (od Wysp Brytyjskich i Europy, przez Pakistan, Hong-Kong aż po Australię), przeplatane wielkopolskimi wiwatami, góralskim zbójnickim czy krzesanym, a słowackie gajdy czy białoruska duda przywoła muzykę pasterską z hal czy dworskie tańce dawnej Rzeczypospolitej. Pozwoli to przy tej okazji ukazać różnorodność sztuki dudziarskiej krajów jednoczącej się Europy oraz źródła i mutacje fenomenu, jakim są dudy szkockie, których brzmienie dochodzi do nas ze wszystkich kontynentów.