Rozbudzaj pasje swego dziecka!

2011-09-05 ( poniedziałek ) – 2011-10-05 ( środa )
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, ul. gen. T. Kutrzeby 10, Poznań

Warsztaty historyczno-archeologiczne, filmowe, teatralne, dziennikarskie, taneczne, warsztaty z robotyki lub prowadzone w laboratorium - to tylko część propozycji Uniwersytetu dla Dzieci działającego w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Właśnie ruszyły kolejne zapisy do obchodzącego już trzecie urodziny dziecięce uniwersytetu, który ukończyło już ponad pół tysiąca dzieci.

Uniwersytet dla Dzieci skierowanych jest do dzieci w wieku szkolnym od 6 do 12 lat i stanowi formę zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych. Wykłady na różnego typu ciekawe tematy dla dzieci o podróżnikach, literach, gwiazdach, a nawet o łagodnych lwach w różowe kropki odbywają się w soboty, natomiast warsztaty z reguły w tygodniu w godzinach popołudniowych. Zarówno wykłady jak i warsztaty przybliżają najmłodszym różne dziedziny nauki i sztuki, a przedstawione atrakcyjnej i ciekawej formule rozbudzają pasję zdobywania wiedzy.

Celem tego rodzaju Uniwersytetu dla Dzieci jest stymulowanie rozwoju dzieci, poprzez kształtowanie twórczego myślenia oraz ułatwianie odnajdywania własnych pasji - mówi dr Anna M. Ziółkowska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzięki kontaktowi z nauką i kulturą dzieci poszerzają swoją wiedzę o aspekty, które nie są uwzględniane w programach szkolnych. Dzieci są zachęcane do zastanawiania się nad różnymi aspektami otaczającego je świata. Uczą się stawiać trafne pytania oraz poszukiwać na nie odpowiedzi. Dzięki temu lepiej rozumieją otaczający je świat oraz potrafią skuteczniej w nim funkcjonować - dodaje.

Tematyka zajęć jest bardzo różnorodna, co daje możliwość wyboru takich zajęć, które najbardziej zainteresują nasze pociechy. Ponadto dzieci mają możliwość znalezienia się w salach wykładowych, laboratoriach badawczych, na deskach teatru w uczelnianej Auli, czyli miejscach zwykle im niedostępnych. Zajęcia warsztatowe, utrzymane w charakterze zabawy twórczej i kreatywnej sprawiają, że nauka staje się znacznie bliższa, bardziej atrakcyjna, inspirująca oraz przydatna, a co najważniejsze, staje się cenna i wartościowa.

Wybierając spośród różnych ofert zajęć dla dzieci  - zaznacza dr Anna Ziółkowska z SWPS - warto jednak uwzględnić dwie podstawowe rzeczy. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, kto jest organizatorem takich zajęć i wybierać uniwersytety dla dzieci, działające przy prestiżowych uczelniach wyższych. Osiągnięcie celów nie będzie bowiem możliwe bez doświadczenia i  profesjonalnego przygotowania wykładowców. Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z programem zajęć i upewnić się, że są one dostosowane do wieku naszego dziecka. Udział w zbyt trudach wykładach lub warsztatach (przeznaczonych dla starszych dzieci) nie przyniesie korzyści, a wręcz przeciwnie, może spowodować zniechęcenie dziecka do dalszej nauki.

Dlatego też UDD organizuje 17 września o godz. 10.00 specjalne spotkanie dla rodziców, podczas którego będzie możliwość spotkania się ze wszystkimi prowadzącymi wykłady i warsztaty, zapoznania się z programem zajęć i uczelnią.

Zobacz www.ud.wsnhid.pl