Koncert SIDE A (Ken Vandermark / Chad Taylor / Havard Wiik)

2011-10-12 ( środa )
20:00
KLUB DRAGON, ul. Zamkowa 3, Poznań

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

Skład: Ken Vandermark: tenor saxophone, clarinet, Chad Taylor: drums, Håvard Wiik: piano

Zupełnie nowe trio z udziałem Kena Vandermarka! "Z udziałem", ponieważ w tym zespole nie jest on liderem. Brzmienie i muzyka grupy powstaje w wyniku współistnienia rozmaitych tradycji - "nowego Chicago" z jego świetną znajomością jazzowej tradycji łączonej z iście rockową energią, tradycji europejskiej awangardy, ale i frez jazzowej sceny nowojorskiej z licznymi odniesieniach do "Great Black Music" jak również - chociaż delikatnymi - AACM-u. I właśnie równorzędny, partnerski stosunek muzyków wewnątrz tej formacji sprawia, że połączenie wszystkich tych wpływów w muzyce jest możliwe i spójne.

Ken Vandermark; ur. 1964-09-22, Warwick, Rhode Island (USA), saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Podstawową formą wypowiedzi Vandermarka pozostaje jednak jazz. Już na początku wykluwania się jego jazzowych koncepcji, Vandermark pokazał cały jego eklektyzm, jednak z drugiej strony silnie osadzony w tradycji spod znaku Aylera czy Colemana. Vandermark jest również aktywny w różnego rodzaju okazjonalnych projektach jak, duety (np. z Jebem Bishopem), czy tria (np. z Joe Morrisem, czy Johnem McPhee, czy Pandelisem Karayorgisem).

Chad Taylor, amerykański perkusista, kompozytor, improwizator. Jeden z najbardziej znanych i cenionych perkusistów na współczesnej scenie free jazzowej. Pochodzi z Chicago, ale aktywny też na nowojorskiej scenie muzycznej. Stały współpracownik Roba Mazurka, w objętych wspólną nazwą projektach Chicago Underground, od duetu z trębaczem, po rozbudowaną Chicago Underground Orchestra. Z Mataną Roberts gra w jej kwartecie i trio. Prowadzi także własny skład wraz m.in. z pianistką Angelicą Sanchez. Regularnie występował m.in. u boku Freda Andersona w licznych jego projektach (trio, kwartet, kwintet). Z Tatsu Aokim i Francisem Wongiem tworzy trio, które koncertowało w Poznaniu na festiwalu ANIMATOR (koncert ten - nakładem Estrady Poznańskiej - ukazał sie na płycie CD). Współpracuje również m.in. z Kenem Vandermarkiem i Havardem Wiikiem, Marciem Ribotem i Henry Grimsem, jak i art-countrową formacją Iron and Wine.

Håvard Wiik - pianista i kompozytor norweski, ur. w 1975 r. Ukończył studia kompozycji i muzyki jazzowe w Trondheim Music Conservatory. Jeszcze w trakcie studiów współtworzył swój pierwszy zespół - kwartet Element, z którym nagrał dwie wysoko oceniane płyty ("Element" i "Shaman") Kontynuację tego kwartetu jest skandynawska supergrupa Atomic (z Fredrikiem Ljungkvistem, Magnusem Broo, Ingebrigtem Haker-Flatenem i Paalem Nilssem-Love) z którą w październiku ubiegłego roku koncertował w Poznaniu. W ramach tria Free Fall koncertuje i nagrywa z Kenem Vandermarkiem.

BILETY W CENIE 35 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 40ZŁ W DNIU KONCERTU

Zobacz www.dragon.krzyk.pl