Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Odpowiednie dać tańcowi słowo - czwartkowe rozmowy o tańcu

2017-11-16 ( czwartek )
18:00
Polski Teatr Tańca, Aula Baletowa, ul. Kozia 4, Poznań

Spotkanie z cyklu "Odpowiednie dać tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu" pt. "Taniec jako opowiadanie". W dyskusji moderowanej przez kuratorkę projektu Annę Królicę uczestniczyć będą Alicja Müller, autorka nowo wydanej książki pt. "Sobątańczenie. Między choreografią a narracją" oraz Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

16 listopada odbędzie się otwarty dla publiczność pokaz lekcji dla tancerzy prowadzony przez Igora Gorzkowskiego, reżysera teatralnego i dramaturga. Zgodnie z programem Iwony Pasińskiej, Polski Teatr Tańca wkracza na drogę intensywniejszej współpracy pomiędzy reżyserami a tancerzami. Przyjrzyjmy się, co zmienia się w budowaniu roli/postaci, kiedy tancerza prowadzi reżyser, a nie - jak przywykliśmy - choreograf.

W drugiej części wieczoru - spotkanie wokół nowości wydawniczej w przestrzeni tańca "Sobątańczenie. Pomiędzy choreografią a narracją" autorstwa Alicji Müller. Książki, w której wychodzi od autobiografii Wacława Niżyńskiego, Mikołaja Mikołajczyka, Rafała Urbackiego i prowadzi ciekawy wywód o tożsamości, cielesności i narracji, stawiając śmiałe diagnozy:
"[...] taniec rzadko bywa czymś innym niż opowiadaniem - nawet jeśli rezygnuje z przedstawienia i staje się afabularną praktyką somatyczną, pozostaje zawsze elementem historii tańczącego ciała" - jak pisze Alicja Müller.

Książkę rekomenduje dr hab. Tomasz Kubikowski podkreślając potencjał autorki: "Najbardziej lubię, kiedy tak właśnie używa się teorii teatru: pomysłowo, sprawnie i dyskretnie. [...] Lektura tej publikacji wzmacnia wiarę w wartość teorii".

Wstęp wolny.