Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo Centrum

W walce z nowotworami głowy i szyi

2019-07-05 ( piątek )
CH Avenida, ul. Matyi 2, Poznań

Bez opłat, bez kolejek, bez skierowania - w Poznaniu trwają innowacyjne i jedyne w Europie badania przesiewowe w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

W piątek, 5 lipca w Avenidzie, na poziomie +1 koordynatorzy Projektu z Wielkopolskiego Centrum Onkologii przeprowadzą akcję edukacyjną i będą zachęcać do udziału w bezpłatnych badaniach. Zainteresowani będą mogli skorzystać z informacji na temat Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi oraz rejestracji na badania. Z Programu można skorzystać do sierpnia 2020 roku.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, realizowany przez Wielkopolskie Centrum Onkologii, to odpowiedź na znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi.

Do Programu mogą przystąpić nie tylko mieszkańcy Poznania w wieku 40-65 lat, ale również osoby zamieszkujące województwo wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie, które zaobserwowały u siebie charakterystyczne objawy laryngologiczne, m.in. takie jak: pieczenie języka, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, problemy z przełykaniem. Z badań mogą skorzystać również osoby znajdujące się w grupie podniesionego ryzyka - palacze, nadużywający alkoholu, narażeni na zakażenie wirusem HPV, a także osoby genetycznie obciążone, które miały przypadki zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w rodzinie.

Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie - możliwość powrotu do zdrowia. Z uwagi na to, jak ważny w terapii jest czas, największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania. Projekt wpisuje się również w politykę European Head and Neck Society, którego Prezydentem jest prof. Wojciech Golusiński - autor Projektu.