Rozpoczyna się akcja "Trzymaj ciepło"

500 domów jednorodzinnych oraz 30 kamienic - tyle budynków zostanie bezpłatnie przebadanych kamerą termowizyjną podczas tegorocznej akcji "Trzymaj ciepło" organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska UMP. To jej ósma edycja.

Zdjęcie domu wykonane przy pomocy kamery termowizyjnej - grafika artykułu
Zdjęcie domu wykonane przy pomocy kamery termowizyjnej

Projekt "Trzymaj ciepło" to organizowany przez miasto Poznań wspólnie z partnerami (Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A. oraz Lisner Sp. z o.o.) program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków. Jak wyjaśnia Łukasz Dembski wykonujący badanie, specjalną kamerą termowizyjną filmuje się zgłoszony budynek, co pozwala ujawnić wszystkie miejsca, którymi z budynku "ucieka" ciepło. 

Obszerny, kilkunastostronicowy raport z badania, otrzymuje właściciel budynku. To część edukacyjno-informacyjna na rzecz działań energooszczędnych i zachowań proekologicznych.

- Ucieczka ciepła powoduje, że zużywamy go więcej, a więc zwiększamy emisję zanieczyszczeń do środowiska, no i więcej za nie płacimy - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Po zakończeniu badania właściciel budynku otrzymuje obszerny, kilkunastostronicowy raport. Dzięki niemu wie, czy "uciekanie" ciepła jest skutkiem braku odpowiedniej izolacji, nieszczelnych drzwi lub okien czy nieefektywnego systemu grzewczego. Ta wiedza znacznie ułatwia planowanie remontu, termomodernizacji czy wymiany ogrzewania.

- To dodatkowe wsparcie dla programu KAWKA - podkreśla dyrektor Leszek Kurek. Dzięki temu programowi poznaniacy mogą starać się o środki na likwidację pieców czy kotłów opalanych węglem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną.

Wydział Ochrony Środowiska UMP poprosił uczestników wcześniejszych edycji projektu o wypełnienie krótkiej ankiety i podanie w niej informacji, jakie działania termomodernizacyjne przeprowadzili lub planują przeprowadzić. Wynika z nich, że aż 40% ankietowanych podjęło działania termomodernizacyjne po wskazaniu im "słabych punktów".

Ponadto 86% spośród realizujących działania napvrawcze dostrzega w perspektywie 10 lat zwrot poniesionych nakładów dzięki osiągniętym oszczędnościom, w tym 40% już w ciągu 1-3 lat.

- To bardzo dużo - mówi dyrektor Kurek. - Ale to skutek tego, że my nie dajemy ulotek z ogólnikowymi danymi, tylko termogram dotyczący tego konkretnego budynku z dokładnym opisem.

Nabór do 8 edycji akcji rozpoczął się 15 grudnia punktualnie o godz. 12.00. Ponieważ akcja od samego początku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród poznaniaków, wszyscy ci, którzy chcieliby wziąć w niej udział, muszą się pospieszyć ze zgłoszeniem, bo wolne miejsca kończą się bardzo szybko. 

Zapisać się na badania można pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko - zakładka "TRZYMAJ CIEPLO". W tym roku przebadanych zostanie 500 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 30 kamienic z podobszarów A1 (Stare Miasto i Chwaliszewo), C1 (Wilda Północna) i C6 (Łazarz).

Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, badania ruszą 19 grudnia.

Od 2009 roku, w ciągu siedmiu sezonów grzewczych przebadano łącznie 3229 budynków jednorodzinnych i 110 kamienic. Zainteresowanie mieszkańców projektem jest bardzo duże i stale rośnie, a chętnych do udziału w badaniach jest zawsze więcej niż miejsc.

Lilia Łada/biuro prasowe/WOŚ UMP

Czytaj także:

Konkurs "Zielone miasta": Poznań zajął pierwsze miejsce!

sieci społecznościowe