360 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3

Dziewięćdziesiąt Opiekunek Dziennych przybędzie na obszarze Metropolii Poznań. Projekt "Wracamy na rynek pracy - aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po powrocie związanym z opieką nad dzieckiem do lat 3" pozwoli zainteresowanym uzyskać zawodowe kompetencje, a także stworzyć w sumie ponad 300 miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Stowarzyszenie szuka obecnie kobiet chętnych do udziału w projekcie, który będzie realizowany przez najbliższe dwa lata.

. - grafika artykułu
fot. freepik

Uczestniczki mają nie tylko szansę na zdobycie kompetencji do zawodu Opiekuna Dziennego, ale otrzymają też dofinansowanie na adaptację i wyposażenie lokalu do prowadzenia usług opieki nad dziećmi do lat 3. Te możliwości są dostępne dla mieszkanek samorządów tworzących Metropolię Poznań, czyli Poznania, powiatu poznańskiego i gmin Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. 90 zakwalifikowanych osób uzyska:

- sfinansowanie 160-godzinnego kursu "Dzienny opiekun dziecka do lat 3", dającego uprawnienia do wykonywania zawodu wraz z refundacją kosztów dojazdu (za udział w szkoleniu przysługuje stypendium szkoleniowe)

- realizację obligatoryjnych badań sanitarno-epidemiologicznych dopuszczających do wykonywania zawodu,

- sfinansowanie zakupu wyposażenia niezbędnego do organizacji opieki nad dziećmi.

Warunkiem jest zadeklarowanie utrzymania punktu opieki przez 2 lata.

Dodatkowo projekt zakłada wsparcie dla rodziców biorących udział w działaniach aktywizujących zawodowo w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi przez 12 miesięcy w nowopowstałych miejscach.

Projekt "Wracamy na rynek pracy aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po powrocie związanym z opieką nad dzieckiem do lat 3" obejmie więcej osób. Niezwykle ważnym aspektem są bowiem działania z zakresu aktywizacji zawodowej dla kolejnych 264 rodziców, którzy - z uwagi na konieczność opieki na dzieckiem do lat trzech - mieli przerwę w pracy zawodowej i potrzebują wsparcia w powrocie na rynek pracy. Rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej opieki nad dzieckiem w czasie, w którym będą korzystać z:

- doradztwa zawodowego

- szkoleń

- kursów zawodowych

- pośrednictwa pracy

- płatnych staży i praktyk u pracodawców.

Dzięki realizacji projektu zniesiona zostanie bariera dotycząca braku miejsc opieki na dzieckiem, a osoby bezrobotne lub te po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim będą mogły podnieść swoje kwalifikacje. Jednocześnie przy pomocy pośrednika pracy pozyskają satysfakcjonujące zatrudnienie adekwatne do swoich umiejętności.

Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo oraz (w przypadku opiekuna dziennego) utworzenie punktu opieki przez 2 lata w jednej ze wskazanych gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Kontakt dla zainteresowanych udziałem w projekcie: telefon - 786 102 024, mail biuro@projekt-opiekunki.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt pt. "Wracamy na rynek pracy aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po powrocie związanym z opieką nad dzieckiem do lat 3" realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.  Realizatorem jest Stowarzyszenie Metropolia Poznań w Partnerstwie z Miastem Poznań. Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 r.

Pionierskie placówki tego projektu zostały już uruchomione w gminach Kórnik i Mosina. W październiku br. odbędzie się szkolenie dla grupy kandydatek na Opiekuna Dziennego.  

Więcej szczegółów: www.projekt-opiekunki.pl