Koronawirus - najważniejsze informacje

Poznań jest przygotowany na ewentualny przypadek zarażenia nowym koronawirusem. Na wszelki wypadek w stałej gotowości są miejskie służby i szpitale, dodatkowe środki ostrożności podjęły też port lotniczy na Ławicy i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

.
.

- Miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa z Chin - podkreśla Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Współpracujemy ze służbami miejskimi, jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, przedstawicielami lotniska i MTP. Nie ma powodów do paniki.

Koronawirus - jak się przed nim uchronić?

Specjaliści podkreślają, że wirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego dobrą profilaktyką jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu.

- Obecnie w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa, nie ma więc powodów do niepokoju -  wyjaśnia Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta, kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa.

Według aktualnej wiedzy nie ma też ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Co warto wiedzieć o wirusie

Okres wylęgania wirusa 2019-nCoV może trwać od 1 do 14 dni, najczęściej jednak jest to 5-6 dni. W tym czasie osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka powinny obserwować swój stan zdrowia.

Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się w chińskim mieście Wuhan pod koniec grudnia 2019 roku. Koronawirus przenosi się przez ludzi i zwierzęta; można zarazić się nim w chwili kontaktu z wydzielinami nosiciela. Do tej pory [stan na 31.01, godz. 15] odnotowano ponad 9,9 tysięcy zarażeń (większość w Chinach), w tym ponad 200 zgonów - wszystkie w Chinach.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność - podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: http://www.psse-poznan.pl/p,167,koronawirus-2019-ncov

AW