Pomoc dla osób z Ukrainy

Od grudnia po pomoc żywieniową można zgłaszać się do jednej z czterech dotowanych przez Miasto jadłodajni oraz do punktu na MTP. Wsparcie materialne można uzyskać również w lokalu Pogotowia Społecznego. Zgodnie z planem kończy się natomiast wydawanie pakietów pomocowych przy ul. Bukowskiej. 

. - grafika artykułu
.
  • Osoby z Ukrainy, które przyjeżdżają do Poznania, mogą liczyć na ciepły posiłek w punkcie recepcyjnym na MTP w hali nr 2, który prowadzi Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Działa on 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Paczki żywnościowe wydawane są we wtorki od godziny 17:00. Z punktem można skontaktować się mailowo: punktrecepcyjny2@gmail.com

Ponadto bezpłatne posiłki wydawane są codziennie od poniedziałku do soboty w jadłodajniach Caritas - wszystkim wymagającym wsparcia. W niedzielę i święta są wydawane w jadłodajni, która ma dyżur danego dnia.

  • Jadłodajnia Caritas pw. św. Brata Alberta - Sióstr Albertynek, Poznań, ul. Ściegiennego 133, godz. wydawania posiłków 10.00-12.00, 17.30-18.00.
  • Jadłodajnia Caritas pw. św. Urszuli Ledóchowskiej - Sióstr Urszulanek SJK, Poznań, ul. Taczaka 7, godz. wydawania posiłków 10.00-11.00, 16-17.
  • Jadłodajnia Caritas Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Poznań, ul. Niegolewskich 23, godz. wydawania posiłków 10.00-11.00.
  • Jadłodajnia Caritas Sióstr Elżbietanek, Poznań, ul. Łąkowa 4, godz. wydawania posiłków 11.00-12.00.
    Zgodnie z harmonogramem kończy się wydawanie pomocy materialnej w Punkcie przy Bukowskiej 27/29. Ostatnie 100 paczek zostanie rozdane 1 grudnia. To oznacza również, że rejestracja wizyt do tego punktu przez Poznań Kontakt zostanie zamknięta. Jednocześnie planowane jest uruchomienie rejestracji wizyt do Pogotowia Społecznego przy ul. Ratajczaka 20. O terminie i szczegółach wydawanej w ten sposób pomocy będziemy informować na stronie www.poznan.pl/ua oraz na stronach organizacji, która realizuje pomoc pod tym adresem.

Cały czas można zgłaszać się po wsparcie rzeczowe do Pogotowia Społecznego przy ul. Ratajczaka 20. (nr tel. 510 131 901;  e-mail: biuro@pogotowiespoleczne.org.pl). Pod tym adresem pomoc będzie wydawana do końca roku, przez 6 dni w tygodniu. Każdego dnia na potrzebujących oczekuje 300 paczek żywnościowych oraz na bieżąco wydawane są produkty gospodarstwa domowego. Raz w miesiącu Pogotowie Społeczne wydaje paczki z chemią i środkami higieny osobistej.

Każdy obywatel Ukrainy, który ma PESEL, może też zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. MOPR pomaga w przezwyciężeniu trudnej sytuacji osobom w podeszłym wieku, z niepełnosprawnościami, matkom z małymi dziećmi. Można tam otrzymać świadczenia pieniężne i inną pomoc, na przykład: posiłek dla dzieci i młodzieży przyznawany doraźnie, na czas nie dłużej niż 2 miesiące; zasiłek okresowy czy specjalistyczne porady. Więcej informacji na stronie: https://mopr.poznan.pl/.