Pomoc osobom bezdomnym

Ruszają kontrole miejsc bytowania osób bezdomnych. Jak co roku, strażnicy miejscy wraz z pracownikami socjalnymi odwiedzają potrzebujących i namawiają ich, by w okresie jesienno - zimowym przenieśli się do ośrodków. 

Zdjęcie przedstawia strażników miejskich dających paczkę z jedzeniem mężczyźnie. - grafika artykułu
Ruszają kontrole miejsc bytowania osób bezdomnych/ fot. SM

Kontrole obejmują miejsca, które są doskonale znane funkcjonariuszom straży miejskiej i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - pustostany, altany na ogródkach działkowych, klatki schodowe, zasieki czy kanały ciepłownicze - to tam najczęściej można spotkać osoby bezdomne.

Podczas wizyt w terenie strażnicy wyposażeni są w pakiety żywnościowe - jeśli tylko ktoś jest głodny lub osłabiony otrzyma taką formę pomocy. Każda osoba bezdomna dostaje również informacje, gdzie może się umyć, otrzymać ciepłą odzież lub zjeść posiłek. Strażnicy pytają także o stan zdrowia. W razie nagłych przypadków wzywana jest karetka pogotowia.

Poznańskie ośrodki świadczą pomoc osobom bezdomnym przez cały rok. Często zdarza się jednak, że ludzi ci odmawiają takiej formy pomocy. Nie są jednak pozostawieni sami ze swoimi problemami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy robi się coraz chłodniej.

Strażnicy miejscy apelują do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na los osób bezdomnych, które są wychłodzone i mogą potrzebować pomocy. Informacje na ten temat można przekazywać do MOPR, straży miejskiej i policji, a także dzwonić na numer alarmowy 112. Całą dobę czynny jest także Punkt Interwencji Kryzysowej - telefon: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

AJ/ SM

sieci społecznościowe