Program osłonowy "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie" - edycja 2022

Miasto Poznań otrzymało dofinansowanie w kwocie 90 000,00 zł na realizację projektu pn. "Specjalistyczne wsparcie dla osób doświadczających przemocy w rodzinie" w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie"- edycja 2022r., który był współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

fot. Pexels - grafika artykułu
.

Projekt przygotowany przez pracowników Urzędu Miasta Poznania został pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymując dotację celową na realizację zadań wynikających z treści projektu. Całkowity koszt zadania publicznego to 112 500,00 zł.

Głównym celem projektu była poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie.

Powyższy cel był realizowany poprzez zmniejszanie negatywnych skutków przemocy dla osób jej doświadczających oraz świadków, motywowanie do podjęcia działań,  zwiększanie wiedzy dotyczącej konsekwencji występowania uzależnień, przemocy, silnego eskalującego konfliktu partnerów dla środowiska rodzinnego i sytuacji osobistej, poprzez udzielanie porad, informacji i prowadzenie terapii.

W czasie trwania projektu przeprowadzono wszystkie założone działania, co pozwoliło na osiągnięcie zakładanych celów projektu. Od 29 sierpnia do  31 grudnia 2022 r.:

  • odbyło się 259 godz. dyżurów, które prowadzone były przez psychologów, prawnika oraz lekarza psychiatrę. Zgłaszające się osoby mogły skorzystać z pomocy wybranego specjalisty, w zależności od zgłoszonych potrzeb;
  • z porad i konsultacji skorzystało łącznie 145 osób;
  • zorganizowano spotkania grupy wsparcia dla rodziców, w których brało udział 12 osób;
  • zorganizowano spotkania grupy psychoedukacyjnej dla dzieci, w których brało udział 8 osób.

Prowadzenie pomocy i wsparcia interdyscyplinarnie, w formie indywidualnej i grupowej pozwoliło na objęcie uczestników projektu pomocą dostosowaną do zgłaszanych potrzeb. Wszystkie osoby korzystały z pomocy bezpłatnie.

Dzięki uzyskaniu wsparcia beneficjenci zwiększyli swoją wiedzę nt. przemocy w rodzinie, funkcjonowania osób dorosłych jak i dzieci w sytuacji kryzysu rodzinnego, kryzysu rozstania lub przemocy występującej w środowisku rodzinnym. Uzyskanie porady czy konsultacji stanowi także element motywujący do dalszej pracy i podjęcia działań chroniących dziecko, rodzica czy osobę dorosłą doświadczającą przemocy.

W ramach projektu możliwa była także znacząca poprawa jakości prowadzonego wsparcia: uczestnicy projektu mieli zapewniony poczęstunek przez cały okres realizacji projektu (co dotyczyły zarówno osób indywidualnych jak i spotkań grupowych), uczestnicy zajęć grupowych korzystali ze spotkań i zajęć integracyjnych, zakupiono także materiały do pracy terapeutycznej i merytorycznej z osobami zgłaszającymi się po pomoc do Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.