Punkt Opieki Farmaceutycznej 75+

W Poznaniu ruszyła bezpłatna usługa dla osób w wieku powyżej 75 lat, borykających się z problemem wielolekowości. Od 28 października można skorzystać z konsultacji ze specjalistą farmaceutą w tej tematyce. Projekt ma charakter pilotażowy.

fot. KSS - grafika artykułu
fot. KSS

Miasto wdrożyło nowe zadanie publiczne pn. "Punkt Opieki Farmaceutycznej dla mieszkańców Poznania 75+". Ta nowa oferta jest wprowadzona pilortażowo i być może dołączy od nowego roku do pakietu VIVA SENIOR. Zakłada się, że ze specjalistycznej opieki farmaceutycznej, świadczonej w Punkcie, będzie mogło skorzystać w tym roku ok. 70 seniorów zamieszkujących Poznań. Ważnym kryterium skorzystania z oferty Punktu jest wiek. Zapraszamy Seniorów urodzonych w roku 1944 i wcześniej. Konsultacje dostępne są bezpłatnie. 

Punkt Opieki Farmaceutycznej 75+ mieści się w budynku Urzędu Miasta Poznania zlokalizowanym przy ul. 3 Maja 46 w Poznaniu (oznaczony pokój na parterze). Miejsce jest dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Konsultacje będą przeprowadzane indywidulanie - po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Aby umówić się na pierwszą wizytę w Punkcie należy zadzwonić do POZnan* Kontakt pod numer telefonu: 61 646 33 44.     

Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • dokument potwierdzający, że jest się mieszkańcem Poznania i osobą uprawnioną ze względu na wiek,
  • w celu sprawnego przeprowadzania pierwszej wizyty należy zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane leki, suplementy diety, zioła, a także dokumentację medyczną.

Pierwsza wizyta potrwa od 30-60 minut. Podczas niej specjalista zbierze wywiad, medyczny i farmakoterapeutyczny, założy stosowną dokumentację oraz wyda ewentualne pierwsze zalecenia. Następnie (poza wizytą) dokona dokładnego przeglądu przyjmowanych preparatów i opracuje szczegółowe zalecenia. Podczas drugiej wizyty zostaną wydane opracowane szczegółowe zalecenia oraz ewentualny list skierowany do lekarza rodzinnego w tematyce farmakoterapii.        

Realizacja zadania opiera się na współdziałaniu wielu dziedzin medycyny (w tym geriatrii) i farmacji, a jego celem jest poprawa jakości życia seniorów. Zadanie  jest realizowane według wystandaryzowanego modelu, wypracowanego w ramach działalności naukowej Zakładu Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. 

/KSS/

sieci społecznościowe