Samodzielna rehabilitacja po przebyciu COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19", która przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych doświadczonych poważnym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z rozpoznaniem infekcji COVID-19.

fot. Pixabay - grafika artykułu
.

Broszura "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19" przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia w związku z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.

Broszura zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:

  • Postępowanie w przypadku duszności
  • Ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala
  • Postępowanie w razie problemów z głosem
  • Porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania
  • Postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem
  • Radzenie sobie z codziennymi aktywnościami
  • Radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju

Broszurę opracowała i opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) , a eksperci Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) przetłumaczyli i dostosowali dokument do potrzeb polskich pacjentów.

W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.

Każda osoba doświadcza skutków hospitalizacji i ciężkiej choroby w inny sposób. Bardzo ważne jest, aby we właściwym momencie skontaktować się z personelem medycznym.

Proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy pacjenci dotknięci COVID-19, a także ich bliscy.

Informator w polskiej wersji językowej jest dostępny również na stronie WHO: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf i na stronie KIF.

Załączniki

sieci społecznościowe