Poznańskie Dni Tolerancji 2022

Poznańskie Dni Tolerancji 2022 to wydarzenie, które służy pokazaniu różnorodności kultur, przekonań, światopolągów, wyznań i stylów życia mieszkanek oraz mieszkańców naszego miasta. W dniach od 16 do 30 listopada odbędzie sie szereg wydarzeń, którym przyświeca idea tolerancji.

Organizatorem tej inicjatywy jest Miasto Poznań wraz z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w ramach działania Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w formule otwarte, stacjonarnej. Dla zainteresowanych przygotowano warsztaty, wykłady, wystawy, spotkania i dyskusje panelowe.

Inauguracja Poznańskich Dni Tolerancji przypadnie w Światowym Dniu Tolerancji - 16 listopada. Geneza tego święta sięga roku 1995, a inicjatorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Poznańskie Dni Tolerancji to czas, w którym mieszkanki i mieszkańcy moą poznać otwartą, inluzywną, i wrażliwą stronę Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wydarzeń i do udziału w nich.


KALENDARIUM


"Inne i inni wśród nas"

18. listopada

g. 12.00

Miejsce:

On line - You Tube

Link do wydarzenia na FB: Fundacja Centrum Praw Kobiet Poznań

Fundacja Centrum Praw Kobiet

wywiad

cykl 5 podcastów edukacyjnych podnoszących świadomość i wrażliwość oraz zwiększających wiedzę i kompetencje z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji, wykluczeniu oraz  językowi nienawiści ze względu na:

 • doświadczenie przemocy seksualnej
 • bycia osobą transpłciową
 • osobą 50+
 • członkiem mniejszości etnicznej
 • osobą nienormatywną (wygląd)"Tęczowy ambulans. Testuj! Nie wykluczaj!"

16. listopada

g. 16:00-19:00

Miejsce:

Plac Wolności, Poznań

20. listopada

g. 15:00-18:30

Miejsce:

Plac Wolności, Poznań

22. listopada

g. 16:00-19:00

Miejsce:

Plac Wolności, Poznań

Fundacja Akceptacja

Mobilny Punkt Diagnostyczny - Tęczowy Ambulans - 3 akcje w przestrzeni miejskiej, podczas których będzie można skorzystać z:

 • bezpłatnych testów
 • edukacji
 • badań profilaktycznych - głównie dla osób nieheteronormatywnych, jednakże każdy chętny będzie miał możliwość skorzystania z oferty Tęczowego Ambulansu."Pogadajmy o języku polskim"

1.

25. listopada

g. 17:00- 20:00

Miejsce:

Ładne Rzeczy

ul. Św. Marcin 57, Poznań

2.

26. listopada

g. 13:00-16:00

Miejsce:

Świetlica Cafe

ul. Krakowska 9a, Poznań

Fundacja Open

Dwa spotkania o tematyce:

1.  "Słów kilka o inkluzyjności języka"

Wykład edukacyjny z elementami warsztatowymi nt. inkluzywnego języka, włączającego osoby z grup mniejszościowych do społeczeństwa

2. " Zapraszamy do świata ciszy"

Warsztat języka migowego, ukazanie problemu niezrozumienia świata Głuchych w przedstawienie faktów i zasad ze świata Głuchych."Warsztaty integracyjno-językowe dla rodzin LGBT+
i sojuszników"

26. listopada

g.16.00-19.00

Miejsce:

Strefa do Wolności

ul. Nowowiejskiego 15/15a,

Poznań

Fundacja Tęczowe Rodziny

Warsztaty integracyjne dla rodzin LGBT+ i ich sojuszników w połączeniu z warsztatami językowymi dla dzieci. Rodziny tęczowe są mocno stygmatyzowaną grupą społeczną, która zyskuje wiele dzięki integracji - zarówno tej wewnętrznej jak i zewnętrznej.

 Warsztaty będą miały charakter integracyjno-wzmacniający dla rodziców, jednocześnie zapewniając atrakcyjną formę spędzania czasu dla dzieci w różnym wieku."Zrozumieć Nastolatki"

Warsztat nr 1

28. listopada

g. 17.30

Miejsce:

Poznańskie Centrum NGO i Wolontariatu

Chwaliszewo 75,

Poznań

Warsztat nr 2

27. listopada

g. 17.00

Miejsce:

Online - platforma ZOOM

Info o warsztacie - na profilu fb Fundacji Pełny Kurnik

Fundacja Pełny Kurnik

Warsztaty dla rodziców (w szczególności matek), dotyczących wspierania nastolatków. Według danych NFZ pojawia się coraz większa liczba dzieci z zaburzeniami depresyjnymi oraz zaburzeniami nastroju.

Dlatego też warsztaty będą miały wymiar edukacyjno-uświadamiający, a tematy warsztatów zostały przygotowanie na podstawie zgłoszeń członkiń klubu, matek dorastających dzieci." Empowermentowe warsztaty serwisowania rowerów "

22. listopada

g. 18:00

Miejsce:

Stowarzyszenie Scena Robocza

ul. Wroniecka 6, Poznań

24. listopada

g. 18:00
Miejsce:

Stowarzyszenie Scena Robocza

ul. Wroniecka 6, Poznań

Stowarzyszenie "Akademia Myśli"

Warsztaty z zakresu serwisowania rowerów, a w trakcie ich trwania prowadzona będzie rozmowa, w tematyce poruszania się rowerem w mieście jak i poza nim oraz jak zadbać o rower aby dobrze służył jak najdłużej.

Celem projektu jest przełamywanie stereotypów dotyczących braku umiejętności technicznych kobiet.

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe info@akademiamysli.pl Prosimy o podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu. Odpowiedź potwierdzająca na mail gwarantuje udział w warsztatach"Osoby LGBTQ+ w szkole - Jesteśmy tu!"

16. listopada

g.19:00-20:30

Wsparcie osób tęczowych

Miejsce:

online - platforma ZOOM

23. listopada

g. 19:00-20:30 Wydarzenia równościowe

Miejsce:

Online - platforma ZOOM

30. listopada

g. 19:00-20:30

Prawo do ekspresji

Miejsce:

Online - platforma ZOOM

Fundacja Varia Poznania

Cykl webinarów dla kadry pedagogicznej poznańskich szkół mówiących o prawach osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych w polskim systemie prawnym, możliwościach wsparcia w ramach placówki, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a także dobrych praktyk z innych placówek, miast i państw.

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/CmPNtKgPVRPY5Qq2A

Webinar będzie również opublikowany w mediach społecznościowych Fundacji.

cykl 5 podcastów edukacyjnych podnoszących świadomość i wrażliwość oraz zwiększających wiedzę i kompetencje z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji, wykluczeniu oraz  językowi nienawiści ze względu na:

 • doświadczenie przemocy seksualnej
 • bycia osobą transpłciową
 • osobą 50+
 • członkiem mniejszości etnicznej
 • osobą nienormatywną (wygląd)"Dostęp do czystej wody w Afryce prawem człowieka - diagnoza wiedzy"25-27 listopada

Afryka Help

Kampania społeczna poruszająca problem dostępu do czystej wody w wybranych krajach Afryki (Tanzania, Uganda). Jej celem jest sprawdzenie stanu wiedzy Poznaniaków na temat prawa dostępu do wody jako prawo człowieka sensu largo oraz sprawdzenie co Poznaniacy wiedzą na temat problemów związanych z dostępem do wody w wybranych krajach Afryki"Poznaj i zrozum swojego sąsiada! Spotkania edukacyjno-integracyjne z obywatelami Turcji mieszkającymi w Poznaniu"

24 listopada

g. 17.00

g. 18.45

Miejsce:

Centrum Języków Obcych

Pl. Bernardyński 1a/1, Poznań

sala 13

25 listopada

g. 17.00

g. 18.00

Miejsce:

Centrum Języków Obcych

Pl. Bernardyński 1a/1, Poznań

sala 13

28 listopada

g. 17.30

g. 18.30

Miejsce:

Centrum Języków Obcych

Pl. Bernardyński 1a/1, Poznań

sala 13

Fundacja Obywatelki.pl

Cykl spotkań edukacyjno-integracyjnych z obywatelami Turcji mieszkającymi i pracującymi w Poznaniu.

Spotkania mają na celu pogłębić wiedzę o tej kulturze, zwalczyć stereotypy i uprzedzenia, a także pomóc nawiązać znajomości polsko-tureckie.

Wszystkie spotkania odbędą się stacjonarnie.

Prowadzenie w j. angielskim i polskim.

czwartek 24 listopada 2022 - DZIEŃ 1: Tradycja

▪  17:00 "Turcja- miejsce gdzie łączą się dwie kultury: Orient i Europa" - Spotkanie Turczynkami i Turkami mieszkającymi  i pracującymi  w Poznaniu, poświęcone tureckiej kulturze, kulturowych różnicach i podobieństwach, które odnaleźli w Polsce

▪  18:45 "Orientalna kawa po turecku" - Spotkanie z tradycyjnym zaparzaniem kawy po turecku i jej degustowaniem, przy opowieściach Turczynek i Turków mieszkających w Poznaniu- nt historii, znaczenia rytuału parzenia kawy i zwyczajach z nim związanych

piątek 25 listopada 2022 - DZIEŃ 2: Kobieta

17:00  "Hidżab -tradycja i współczesność" Spotkanie z Turczynkami mieszkającymi i pracującymi w Poznaniu, poświęcone hidżab, czyli chuście, którą niektóre muzułmanki w Turcji zakrywają włosy, uszy i szyję. Prowadząca odpowie na wiele pytań: Kto nosi hidżab i dlaczego? Co znaczy on w tureckiej kulturze? Czy są jego różne rodzaje, czy stał się on elementem

▪  mody kobiecej? Jak w praktyce wygląda jego zakładanie? Czy w Polsce łatwo czy trudno się chodzi w hidżab? A także wszystkie inne pytania, które chcecie zadać.

▪  18:00  "Tureckie wróżby" - Spotkanie poświęcone powszechnej tureckiej tradycji wróżenia przez kobiety z pozostałych po wypiciu kawy fusów. W wersji tradycyjnej oraz w wersji nowoczesnej- przez aplikacje, które wysyłają wróżby po sfotografowaniu układu fusów  Wspólnie z Turczynkami mieszkającymi w Polsce zaparzymy, wypijemy kawę po turecku i powróżymy z fusów.

poniedziałek 28 listopada - DZIEŃ 3: Język

▪  17:30  "Wpływy tureckie w języku polskim" -  Spotkanie poświęcone słowom zapożyczonym do języka polskiego z języka tureckiego

▪  18:30 "Lekcja języka tureckiego dla początkujących" - uczestnicy poznają podstawowe słowa i zwroty grzecznościowe, przydatne w podróży oraz w kontaktach z osobami mówiącymi po turecku.

Prowadzenie w j. angielskim przez native speakera z Turcji"Obchody Tygodnia Tolerancji w Schronie"

23. listopada 

g. 18.00

Miejsce:

Schron

ul. Kościuszki 68,

Poznań

Eclectic Movement

Panel dyskusyjny, pokaz filmowy, impreza charytatywna - wielopoziomowe wydarzenie zadedykowane Ukrainie:

 • dyskusja panelowa dwujęzyczna z gościniami /gośćmi z Ukrainy - przestrzeń do ugruntowania wiedzy w obszarach komunikacji, dyskryminacji, budowania więzi
 • projekcja filmu - walor edukacyjny
 • impreza charytatywna

.
"SKS: reaktywacja "

18. listopada

g. 20.00

Miejsce:

Galeria Malta, I piętro (nad fontanną),

ul. Maltańska 1,

Poznań

19. listopada

g. 20:00

Miejsce:

Galeria Malta, I piętro (nad fontanną),

ul. Maltańska 1,

Poznań

WSTĘP BEZPŁATNY
Wejściówki na:

bilety@scenarobocza.pl

Wydarzenie na Fb:

https://www.facebook.com/events/492463396271157

Stowarzyszenie Scena Robocza

W lutym 2021 roku minister edukacji wypowiedział wojnę otyłości wśród dzieci. "Dodatkowe godziny SKS skierowane do dziewcząt." Jako że to ich - zdaniem pana ministra - przede wszystkim dotyczy problem
O tym, że otyłość wcale nie jest domeną dziewczynek można się dowiedzieć z pierwszego lepszego artykułu z przeglądarki, nie warto więc poświęcać godzinnego spektaklu na wyprowadzenie Przemysława Czarnka z błędu. Zamiast tego twórczynie chcą - dla dobra własnego, przyszłych pokoleń oraz córki pana ministra - zrewidować przekonanie o zbawczej roli wuefu i zastanowić się nad tym, co musi się zmienić, abyśmy wreszcie mogły odczuwać swoje ciało, zamiast je tylko dyscyplinować.
Opowieść o brzuszkach, pompkach, majtkach w wiewiórki i pryszczach na plecach; o bolących piersiach, nie-dyspozycjach i imponujących wysiłkach komparatystycznych, jakie towarzyszą każdej sekundzie wuefu od momentu wejścia do szatni; o każdym: "czy powinnam golić włosy w okolicach bikini.cipci.cipki.pachwiny.kuciapki" oraz "ile procent kobiet ma wklęsłe sutki" oraz "czy włosy u dziewczyn są obrzydliwe"; o panach zbyszkach, którzy twierdzą, że z szerokimi biodrami lepiej się pływa i panach tomkach, którzy wierzą w sprawczą moc łap-tę-piłkę-marysia-i-nie-płacz!!!"Przedszkola i szkoły pełne szacunku"

Realizacja kampanii na terenie 10 poznańskich przedszkoli/szkół

w terminach uzgodonionych z dyrektorami placówek

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO

W ramach IV Tygodnia Tolerancji w 10 Przedszkolach i Szkołach zostaną przeprowadzone kampanie społeczne propagujące szacunek i zrozumienie dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększających świadomość na temat możliwości ich wspierania np. poprzez wolontariat. Realizacja kampanii na terenie przedszkoli/szkół znacznie zwiększy zasięg oddziaływania projektu obejmując całe społeczności szkolne.. Forma przekazu będzie dowolna - zdecydują o niej wspólnie nauczyciele oraz zaangażowana przez niego do tego grupa przedszkolaków/uczniów i uczennic z każdej z placówek. Co ważne we wcześniejszym etapie projektu przeprowadzone zostały warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek zwiększające ich kompetencje i wiedzę w tematyce kształtowania wśród dzieci i młodzieży postaw opartych na otwartości i szacunku dla różnorodności społecznej i respektowaniu praw człowieka oraz przygotowujące do tworzenia szkolnych kampanii społecznych.


Strefa Do_Wolności

1.

17. listopada g.18.00
Miejsce:
Strefa Do_Wolności
ul. Nowowiejskiego 15, Poznań

2.

18. listopada,
g.17.30-19.00
Miejsce:
Strefa Do_Wolności
ul. Nowowiejskiego 15, Poznań

3.

24. listopada,g.18.30
Miejsce:
Strefa Do_Wolności
ul. Nowowiejskiego 15,
Poznań

4.

25. listopada g.17.30-19.00
Miejsce:
Strefa Do_Wolności
l. Nowowiejskiego 15,
Poznań

5.

27. listopada g.16.00-19.00
Miejsce:
Strefa Do_Wolności
ul. Nowowiejskiego 15,

Poznań

CIM Horyzonty/ Bezlik/ Lepszy Świat

Cykl spotkań edukacyjno-integracyjnych:

W ramach Poznańskich Dni Tolerancji zapraszamy na spotkania w języku polskim i angielskim, które oscylować będą wokół tematu tolerancji, wspólnego mieszkania w Poznaniu osób z różnych kultur.

1.Polish Cafe miejsce dla Ciebie, gdzie znajdziesz Polaków gotowych porozmawiać z Tobą tylko po polsku. Będziesz miał również okazję poznać innych obcokrajowców i podzielić się swoimi doświadczeniami z nauki języka polskiego i życia w Polsce oraz Poznaniu.

2.Warsztaty dotyczące praw człowieka z okazji prowadzone w języku angielskim przez Karinę z Ukrainy. Odkryjemy, czym jest dla Ciebie tolerancja i przeprowadzimy kilka działań na temat równości i antydyskryminacji, po których nastąpią małe dyskusje.

3.Wieczór filmowy Zapraszamy na wieczór filmowy z dyskusją, gdzie poruszamy tematy ważne społecznie. W tym tygodniu będzie to dyskusja wokół edukacji seksualnej.

Wydarzenie prowadzone w języku angielskim

4. warsztat "Dialog jako narzędzie pokoju"

Warsztaty skupiają się na narzędziach, które pomagają nam rozszerzyć nasze spojrzenie na więcej niż jedną perspektywę i "opóźnić osąd" tak bardzo, jak to możliwe, jednocześnie utrzymując kanał komunikacji otwarty dla zrozumienia. Warsztaty w języku angielskim, dla młodych dorosłych.

5.Hindukusz, buloni i abaya - wyprawa do Afganistanu

Zapraszamy na wspólną wyprawę do Afganistanu pełną wspomnień, przygód, kolorów i egzotycznych smaków. W czasie spotkania zobaczymy pokaz slajdów z wyprawy górskiej w Afganistanie polskiego alpinisty Marka Zierhoffera, będziemy mieć okazję rozmowy z Teresą Sober, która w latach 70 i 80 wraz z rodziną mieszkała w okolicach Kabulu. Będzie oczywiście też poczęstunek tradycyjnymi afgańskimi potrawami. Jest to też dobra okazja na spotkanie osób z Afganistanu, które swoje życie związały z naszym miastem i są naszymi sąsiadami i sąsiadkam