Poznań dla osób z niepełnosprawnościami

3 grudnia to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.  Poznań konsekwentnie od lat poprawia dla nich dostępność przestrzeni publicznej oraz informacji.

Powołanie Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Zgodnie z zarządzeniem nr 761/2023/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 4.10.2023 r. w sprawie powołania Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w dniu 17 października 2023 r. w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania odbyło się pierwsze spotkanie nowej kadencji Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

"Kino bez barier" z ważną dotacją

Projekt "Kino bez barier" otrzymał 90 tys. euro dotacji. Dzięki temu w CK Zamek będzie można oglądać jeszcze więcej filmów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących lub z tłumaczeniem na język migowy. 

Pomoc dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami

Zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy to seniorki, seniorzy, kobiety i dzieci. Szczególnej troski wymagają osoby z niepełnosprawnościami, przede wszystkim - dzieci. Teraz mogą zgłosić się do poznańskiego MOPR-u - dzięki dofinansowaniu z UNICEF

Inauguracja cyklu muzycznego #NaFalach - koncert dostępny

DagaDana, Mela Koteluk oraz Kwadrofonik otworzą cykl koncertów #NaFalach już w piątek, 30 czerwca. Na pierwszy muzyczny weekend Miasto Poznań zaprosi melomanów nad Jezioro Maltańskie. Wszystkie koncerty #NaFalach są bezpłatne.

Centrum Szyfrów Enigma Liderem Dostępności

Poznańskie Centrum Dziedzictwa po raz kolejny otrzymało nagrodę Lidera Dostępności w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie. Tym razem wyróżnienie trafiło do Centrum Szyfrów Enigma - jurorzy docenili przestrzeń wolną od barier architektonicznych i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami.

Życie pszczół bez tajemnic

W Lesie Dębińskim otwarto dostępną ścieżkę przyrodniczą "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Za pomocą tablic edukacyjnych i pokazowych obiektów przybliża ona odbiorcom niezwykle zróżnicowany, barwny i pełen ciekawostek świat owadów zapylających.

Opieka wytchnieniowa

Miasto, razem z poznańskimi organizacjami pozarządowymi, realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  dot. opieki wytchnieniowej - można się już do niego zgłaszać. To duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Dowozy dzieci do szkół

Do 31 marca można składać wnioski o zapewnienie dziecku transportu do szkoły. Dotyczy to uczniów - mieszkańców Poznania - posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Smart City Wielkopolska & Guests 2022

Jak reagować i przystosowywać się o zachodzących zmian? Jak powinny to robić miasta? Co się sprawdza, a co wymaga poprawy? O tym rozmawiano w Poznaniu podczas 3. edycji konferencji Smart City Wielkopolska & Guests, która odbyła się na MTP.

Razem w pracy i na parkiecie - Taneczna pasja sióstr

"Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni" - słowa znanej pisarki Cecyli Ahern nawiązują do pasji Kasi i Gosi, które na co dzień pracują w Biurze Poznań Kontakt.

Możesz aktywniej żyć. Złóż wniosek o dofinansowanie

W 2022 r. na realizację programu "Aktywny samorząd" PFRON przeznaczył prawie 200 milionów złotych. W tym roku budżet jest jeszcze wyższy, bo wynosi ponad 219 milionów złotych. Z tych pieniędzy mogą także skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania z niepełnosprawnością. Od 1 marca przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. 

Ampfutbolista Warty Poznań - z szansą na światową nagrodę

Decyzją Komitetu FIFA poznaniak, Marcin Oleksy z Warta Poznań, znalazł się w wąskim gronie piłkarzy, takich jak między innymi Mbappé, Balotelli czy Richarlison, którzy strzeli najpiękniejsze gole minionego roku. Są nominowani do nagrody FIFA im. Ferenca Puskasa. To dopiero druga nominacja dla polskich zawodników w historii całego plebiscytu.

Światowy Dzień Braille'a

Obchodzimy Światowy Dzień Braille'a ustanowiony z inicjatywy ONZ w rocznicę urodzin twórcy tego pisma Louis Braille w 1809 roku. Alfabet, który opracował, pomaga w codzienności osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Strona 1 2 20