Było - Niepełnosprawni, jest - Niepełnosprawność

Ciekawe ilu z Was zauważyło, że nasza zakładka nazywa się nieco inaczej. Jest to zmiana niewielka, ale bardzo ważna.

Podstrona serwisu www.poznan.pl ze zmienioną nazwą Niepełnosprawność - grafika artykułu
Zakładka Niepełnosprawność

To miejsce, w którym znajdziemy różne informacje dla osób z niepełnosprawnościami. Właśnie tak nazywamy od pewnego czasu osoby, na które jeszcze niedawno mówiono - kaleki, inwalidzi, niepełnosprawni. To zmiana w ramach upowszechniania języka inkluzywnego w Urzędzie Miasta Poznania. Wg słownika PWN "inkluzywny" to «łączący lub obejmujący jakąś całość; też: przeznaczony dla wszystkich». Na stronach PFRONu czytamy "język konstruuje rzeczywistość. W wypadku określenia "osoba niepełnosprawna" nie dość, że wyrażenie zamyka takie osoby w ich jednej cesze, to na dodatek stygmatyzuje je. Wyrażenia "osoba z niepełnosprawnością" czy "osoba z niepełnosprawnościami" unikają tego zamknięcia, na dodatek robią to bez deficytu semantycznego. Nie ma żadnych powodów, byśmy nie zdecydowali się ich używać. Język polega również na takich decyzjach. Problem, jak mówić oraz jak pisać: "osoba niepełnosprawna" czy "osoba z niepełnosprawnością" czy "niepełnosprawnościami" w rzeczywistości nie powinien być rozstrzygany przez lingwistów ani tych, co nakazują i zakazują, ani tych, co tego nie chcą robić. Powinien zostać rozstrzygnięty przez osoby z niepełnosprawnością".

W Urzędzie Miasta Poznania powstaje Pojęciownik Antydyskryminacyjny, który może pomóc w stosowaniu języka inkluzywnego w komunikacji Miasta z mieszkańcami. Pojęciownik został opracowany przez Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności powołany przez Prezydenta Poznania i kierowany przez dr Martę Mazurek.

!!!!! Wszyscy, którzy już kiedyś ustawili logowanie strony "Niepełnosprawni" w swoim komputerze, będą teraz automatycznie przekierowani na "Niepełnosprawność".

AM

sieci społecznościowe