Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera związana jest z pogorszeniem funkcji poznawczych oraz intelektualnych w wyniku pogłębiającej się utraty funkcji tkanki nerwowej. Jednym z długotrwałych skutków choroby jest niepełnosprawność intelektualna.
Jako jednostka chorobowa została przyjęta w 1967 r. na kongresie lekarzy w Lozannie. Nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy - Aloisowi Alzheiemerowi, niemieckiemu profesorowi i dyrektorowi Kliniki Psychiatrii i Neurologii Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu.

Trzy drzewa o kształcie profilu ludzkiej Głowy. Pierwsze od lewej pełne zilonych liści, kolejne ma liście żółte, troche już spadło, ostatnie drzewo ma niewiele liści w kolorze czerwonym. - grafika artykułu
Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka najczęściej coraz większej liczby osób pomiędzy 60 - 65 rokiem życia, stanowiąc poważny problem społeczny.

Oszacowano, że na otępienie choruje w przybliżeniu 10 proc. osób powyżej 65. roku życia i 20 proc. powyżej 75. roku życia. Choroba Alzheimera dotyczy ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych wzrośnie prawie trzykrotnie.

Z danych wynika, że w Polsce żyje ponad 500 tysięcy osób z otępieniem, w tym 300 tysięcy zmaga się z chorobą Alzheimera. Prognozuje się, że za 25 lat liczba ta podwoi się. To ogromna liczba, a dodać należy, że choroba ma wpływ przynajmniej na tyle samo osób, które pełnią rolę opiekunów chorych.

W Poznaniu od stycznia 1999 roku działa Wielkopolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera.

Link do strony Stowarzyszenia:

link

opr. AM

sieci społecznościowe