Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

W trzeci czwartek maja, obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD, Global Accessibility Awareness Day). Przede wszystkim popularyzuje on dostępność, ale też pokazuje co umożliwia technologia, i co jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Jest to dzień poświęcony szczególnie dostępności cyfrowej.

Na białym tle 8 rysunków, piktogramów przedstawiających rówżne rodzjae niepełnosprawności: wzroku, ruchu, słuchu, ale też oznaczenia języka migowego, napisów na filmie, alfabetu Braila czy pętli indukcyjnej. - grafika artykułu
Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Dostępność cyfrowa/komunikacyjna to dostępne strony internetowe i aplikacje, czyli takie, które łatwo obsłużyć osobom starszym, korzystającym ze słabszego łącza lub z urządzeń mobilnych - tabletu lub telefonu. Dostępność to najprostsza droga do zwiększenia użyteczności.

Miejskie strony internetowe poznan.pl i Biuletyn Informacji Publicznej chcą być coraz bardziej dostępne. Już znajdziemy na nich wiele wersji kontrastowych, możemy powiększać czcionki, słuchać tekstów alternatywnych, które opowiadają co jest na zdjęciach. W dziale oznaczonym ikoną migających dłoni zobaczymy filmy w Polskim Języku Migowym. W części spraw, które muszą załatwić poznaniacy, jest przejście do tekstów łatwych do czytania i rozumienia. Osoby wybierające się do budynków Urzędu Miasta Poznania mogą na stronie www sprawdzić, czy są one dostępne architektonicznie, czyli po prostu, czy do nich dojadą, wjadą i załatwią swoją sprawę.
Poznańscy urzędnicy uczestniczą w projekcie "Prosty język w UMP", który uczy jak można prościej napisać pisma urzędowe i teksty na strony miejskie. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów dostępności. W Urzędzie mamy wiele dokumentów, które muszą być tworzone z myślą o wszystkich użytkownikach. Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania przygotowało dla urzędników instrukcję tworzenia dokumentów dostępnych cyfrowo...

film

Szacuje się, że w Polsce mieszka około 5 mln osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a na świecie społeczność ta liczy około 1 miliarda, a więc 15% całej populacji naszej planet Serwis dostępny, jest dla każdego, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, cudzoziemców czy słabiej wykształconych. Dostępne strony www, czy aplikacje, są przyjaźniejsze, lepiej wyszukiwane i po prostu wygodniejsze w użyciu dla nas wszystkich.

AM

sieci społecznościowe