Strategia UAM na lata 2020-2030

7 maja 2021 roku, w 102. rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu UAM jednogłośnie przyjęto nową Strategię Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na lata 2020-2030. Dokument przedstawiający wizję uczelni w najbliższej dekadzie, opracował niemal 60-osobowy zespół, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej.  

Koncert Majowy UAM

7 maja 2021 r. o godz. 19.00 odbędzie sie tradycyjny Koncert Majowy UAM. W tym roku pod tytułem "Wyjątkowo zimowy maj. Schubert, Barańczak".

Targi Edukacyjne w Poznaniu online 7-8 maja

Zapraszamy na Targi Edukacyjne w Poznaniu, które w tym roku odbędą się 7-8 maja w formule online, pod hasłem "UWAGA EDUKACJA!". Wydarzenie skierowane jest zarówno do uczniów, rodziców, jak i nauczycieli oraz pracowników oświaty, a jego program obejmuje treści dedykowane każdej z tych grup.

Jan Gondowicz laureatem literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza

Eseista, krytyk literacki i tłumacz Jan Gondowicz został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza. 29 kwietnia, podczas konferencji prasowej online poznaliśmy także nazwiska trzech nominowanych do Nagrody - Stypendium im. Stanisława Barańczaka Są to: Katarzyna Szweda, Urszula Honek i Igor Jarek. Finalistów Poznańskiej Nagrody Literackiej 2021 przedstawili: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak wspólnie z Rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską.

Studenci UAP stworzą murale dla Sołacza i Golęcina

Szare, pokryte graffiti ściany tunelu na Golęcinie wkrótce zmienią się nie do poznania. Studenci i studentki Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu przygotowują właśnie murale, które pojawią się w przejeździe pod ul. Niestachowską jeszcze przed zaplanowanymi na czerwiec imprezami lekkoatletycznymi - mityngiem Poznań Athletics Grand Prix oraz 97. PZLA Mistrzostwami Polski.

UAM w Times Higher Education Impact Rankings 2021

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zadebiutował w Times Higher Education Impact Rankings 2021 - zestawieniu, które ocenia uczelnie wyższe przez pryzmat realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez państwa członkowskie ONZ. Najwyższą ocenę UAM otrzymał za działania na rzecz przeciwdziałania nierównościom (Cel 10), zajmując pierwsze miejsce w Polsce (ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim), a w zestawieniu ogólnym plasując się na pozycji 201-300.

Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?

Naukowcy z Wydziału Socjologii UAM zadają pytanie: "Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?". Czekają na teksty lub nagrania na ten temat, a o swoim projekcie opowiadają w najnowszym odcinku uniwersyteckiego podcastu "Naukowa Dzielnica".  

Studenci UAM projektują część osiedla

Skoczek przesuwa się po szachownicy, nad głowami grających brzęczą owady. Tuż obok dzieci huśtają się na hamakach, a na wybiegu jeden z psów lekko zagubił się w specjalnie przygotowanym labiryncie - to propozycja zagospodarowania terenu na os. Bolesława Śmiałego, którą przygotowali studenci z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej. Koło działa na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Kto zbuduje najlepszy rower z drewna?

Trwa V edycja konkursu "Zbuduj Rower z Drewna". Konkurs, którego przedmiotem jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, odbywa się cyklicznie, co 2 lata od 2013 roku i organizuje go Koło Naukowe Technologów Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz krzewienie kultury technicznej i zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

Rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie

Już po raz 17. przyznano nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach oraz w instytucjach naukowych. Konkurs to jeden z przykładów współpracy Miasta ze środowiskiem akademickim. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się online. 

Wykład otwarty: "Canadian Solidarities: Whose Land Is It?"

Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład on-line, który wygłosi Prof. Smaro Kamboureli, pt. "Canadian Solidarities: Whose Land is it?". Wykład odbędzie się 15 kwietnia 2021 r. o godz. 17:00.

UWAGA: Z przyczyn niezależnych od uczelni wykład zostanie przesunięty na termin późniejszy, o którym poinformujemy w kolejnej informacji w aktualnościach.

Wykład otwarty: A new approach to connected speech

Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład on-line, który wygłosi Dr Oriana Kilbourn-Ceron pt. "A new approach to connected speech: using phonological concepts and speech planning models to advance one another". Wykład odbędzie się 13 kwietnia 2021 r. o godz. 18:30.

Podróż do przeszłości... Poznania

Wycieczka po Poznaniu w poszukiwaniu śladów sprzed wielu milionów lat? Jak się okazuje odległa historia Poznania, z czasów przed powstaniem pierwszych osad i sprzed lokacji miasta, "zapisana jest" m.in. na ścianach budynków. Specjalną interaktywną mapę geologiczną, która pozwala na taką wycieczkę, stworzył dr Paweł Wolniewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zmarł Prof. Bohdan Jan Gruchman, rektor-senior UEP

27 marca 2021 roku, w wieku 92 lat, odszedł od nas prof. zw. dr hab. Bohdan Jan Gruchman, rektor-senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, długoletni, wielce zasłużony nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Planowania w latach 1979-1990, prorektor UEP w latach 1975-1981, rektor UEP w latach 1990-1996.

Strona 1 2 157