Inwestycje w miejskich instytucjach kultury

Jakie najważniejsze zadania inwestycyjne stoją w tym roku przed miejskimi instytucjami kultury? Z taką informacją przygotowaną przez Wydział Kultury oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zapoznali się radni z Komisji Kultury i Nauki. Kwota zaplanowana na inwestycje w instytucjach kultury na rok 2020 to prawie 24 mln zł.

Fot. CK Zamek - grafika artykułu
Fot. CK Zamek

Centrum Kultury Zamek planuje m.in. modernizację konstrukcji więźby dachowej, schodów wejścia B, kontynuację modernizacji zachodniego skrzydła, zakup i montaż nowej windy, a także prace projektowe placu przed Zamkiem od strony ul. Św. Marcin.

Biblioteka Raczyńskich zamierza kontynuować prace budowlano-konstrukcyjne w starym gmachu oraz przygotować filię na ul. Świt. Dyrekcja Biblioteki myśli też w dalszej perspektywie o otwarciu w mieście filii dedykowanej młodzieży.

Inwestycyjne Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości to m.in. roboty budowlane w Forcie VII (elewacja murów, pomieszczenia), modernizacja w oddziałach - Muzeum Armii Poznań, Muzeum Poznańskiego Czerwca, Muzeum Uzbrojenia, również dokumentacja projektowa związana z planami budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Najważniejsze wyzwanie stojące przed Galerią Miejską "Arsenał" to pierwszy etap modernizacji jej siedziby na Starym Rynku. Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura zapowiedział, że już w marcu radni odbędą posiedzenie w "Arsenale", aby porozmawiać m.in. o perspektywach placówki.

Muzeum Archeologiczne chce rozpocząć przygotowania do prezentacji na pl. Kolegiackim pozostałości dawnej kolegiaty. W Pałacu Górków i Genius Loci wymieniony ma zostać sprzęt multimedialny, a w salach wystawy egipskiej wentylacja i klimatyzacja. W bardziej dalekosiężne zamiary Muzeum - to wniosek o modernizację Pałacu Górków.

Teatr Ósmego dnia planuje wymianę podłogo w sali teatralnej, Teatr Animacji kontynuację remontu Sceny Witraż, a także pomieszczeń zaplecza, Centrum Sztuki Dziecka rozbudowę systemu nagłośnieniowego, a Estrada Poznańska zakup projektora dla kina Muza i przygotowanie projektu Nowa Masztalarska. Teatr Polski chce dokończyć zadanie przebudowy i nadbudowy budynku administracji, a przyszłościowym wyzwaniem na najbliższe lata jest remont budynku głównego.

Miejski Konserwator Zabytków chce m.in. rozpocząć remont kamienic na Świętym Marcinie (nr 30 i nr 75), oraz wykonać renowację pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Ambitnym planem jest renowacja dekoracji malarskiej i sztukatorskiej w Sali Sesyjnej Rady Miasta. Takie prace mogą potrwać około roku i w związku z tym trzeba będzie zdecydować, gdzie w tym czasie odbywać się będą sesje Rady Miasta. Przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz wskazał wstępnie na dwa warianty. Jeden to przystosowanie do obrad Sali Białej (na pierwszym piętrze Urzędu Miasta). Drugie to skorzystanie z Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego. Komisja na wniosek przewodniczącego Grzegorza Jury przyjęła jednogłośnie stanowisko, w którym zwraca się do Prezydenta Miasta o zabezpieczenie środków na prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej oraz zapewnienie w tym czasie sprawnego funkcjonowania Rady Miasta.

mat.