Karta Poznaniaka. Opinie i uchwała

Korzystanie ze zniżek, preferencji i ułatwień w ofercie miejskich instytucji umożliwi Karta Poznaniaka, której wprowadzenie jest coraz bliżej. Projekt uchwały ws. "Programu Karta Poznaniaka" trafi wkrótce pod obrady Rady Miasta. Z Karty będą mogły korzystać osoby zameldowane na pobyt stały w naszym mieście.

Stare Miasto w Poznaniu, fot. Marta Buczkowska - grafika artykułu
Stare Miasto w Poznaniu, fot. Marta Buczkowska

O Karcie Poznaniaka mówi się już od prawie dwóch lat. Jej wprowadzenie postulowała m.in. radna Halina Owsianna, a jej pomysł zyskał powszechne poparcie radnych. Funkcjonalności karty mają być zbliżone do Karty Warszawiaka, z której od 2014 r. mogą korzystać mieszkańcy stolicy Polski. Karta ma być elementem polityki społecznej i promocyjnej miasta. Jej wprowadzeniu ma towarzyszyć program z bogatym systemem zniżek, ulg, preferencji i uprawnień, realizowany zarówno przez instytucje miejskie jak i podmioty niepubliczne.

Karta ma być formą wspierania osób opłacających podatki w Poznaniu. Ma też zachęcać i przyciągać podatników, którzy mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowani i płacą podatki w miastach, z których pochodzą.  Jak tłumaczą władze miasta, dzięki pieniądzom od podatników budowane są m.in. baseny, place zabaw, parki, utrzymywana jest zieleń, organizowane są wydarzenia kulturalne i sportowe.

W ramach Programu Karta Poznaniaka do już obowiązujących ulg w opłatach za przejazdy komunikacją publiczną mają dojść ulgi w obszarach takich jak kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, usługi opiekuńcze. Umożliwi ona łatwiejszy dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół i młodzieżowych domów kultury, obiektów sportowych, miejsc postojowych, systemu rowerów miejskich, itp.

Do korzystania z Programu mają być uprawnione osoby spełniające co najmniej jeden z warunków: są zameldowane w Poznaniu na pobyt stały, są zameldowane w Poznaniu na pobyt czasowy i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Poznaniu, rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Poznaniu, przebywają w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Poznaniu (w wieku do 18 roku życia), są wychowawcami lub dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych w Poznaniu.

Karta ma być wydawana imiennie i być dokumentem identyfikującym osobę uprawnioną wraz z innym dokumentem ze zdjęciem, potwierdzającym tożsamość tej osoby. Może mieć formę plastikowej karty elektronicznej, być zapisana na karcie płatniczej, albo mieć wersję elektroniczną - w postaci aplikacji w telefonie komórkowym. W założeniach przygotowanej uchwały Karta Poznaniaka może służyć np. jako karta czytelnika w Bibliotece Raczyńskich i jej filiach.

Zakres przysługujących uczestnikom Programu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień oferowanych przez miejskie jednostki organizacyjne oraz regulamin korzystania z Programu, zawierający wzory dokumentów służących realizacji Programu określi w drodze zarządzenia Prezydent Miasta Poznania. Projekt uchwały będzie teraz opiniował prezydent oraz radni z komisji merytorycznych. Po tym projekt trafi na sesję Rady Miasta Poznania.

oprac. red.

Zobacz więcej: