Opozycjonista, samorządowiec, sportowiec

Rodowity poznaniak, działacz opozycji w czasach PRL, samorządowiec, wiceprezydent Poznania. 10 lat temu zmarł Maciej Frankiewicz.

Maciej Frankiewicz był inicjatorem organizowania w Poznaniu maratonu i zawsze brał w nim udział, fot. marathon.poznan.pl
Maciej Frankiewicz był inicjatorem organizowania w Poznaniu maratonu i zawsze brał w nim udział, fot. marathon.poznan.pl

Urodził się 14 grudnia 1958 roku. Studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej. Był inicjatorem utworzenia uczelnianej komórki Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zakładał poznańskie struktury Solidarności Walczącej i był ich przewodniczącym do 1990 roku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, aresztowany w styczniu 1982 roku i internowany w ośrodku odosobnienia w Gębarzewie. Tam podjął głodówkę, a po przewiezieniu do szpitala w Gnieźnie udało mu się uciec. Zatrzymany ponownie w kwietniu 1982 roku. Takie sytuacje powtarzały się jeszcze do końca PRL, Maciej Frankiewicz był aresztowany, zwalniany z aresztu i ponownie zatrzymywany za działalność opozycyjną. Do historii przeszła jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem.

W latach 90. XX wieku związał się z samorządem Poznania, najpierw jako radny (od 1994 roku), a od roku 1998 jako wiceprezydent Poznania. Podlegały mu m.in. sprawy kultury, oświaty i sportu. Z jego inicjatywy w Poznaniu zaczęto organizować maraton (obecnie jedna z największych imprez biegowych w kraju) i półmaraton. Frankiewicz sam bardzo aktywnie uprawiał wiele dyscyplin sportu: biegi, nurkowanie, skoki na spadochronie, wspinaczka wysokogórska. Był także zapalonym kawalerzystą, jeździł w ochotniczym, reprezentacyjnym oddziale ułanów w Poznaniu.

Bardzo zabiegał o to, aby Poznań był jednym z czterech miast, w których rozgrywane będą mecze EURO 2012. Cel osiągnął, niestety nie doczekał rozpoczęcia EURO. Zmarł 16 czerwca 2009 roku.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Jego imieniem został nazwany Poznań Maraton, od kilku lat w Poznaniu przyznawana jest nagroda im. Macieja Frankiewicza dla młodych ludzi szczególnie aktywnych społecznie.

oprac. red.

źródła: nagrodafrankiewicza.pl, sw.ipn.gov.pl, poznan.pl