100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Punktualnie o godzinie 16.40 w Poznaniu zawyły syreny, zatrzymały się tramwaje i autobusy. Właśnie o tej godzinie 100 lat temu powstańcy ruszyli do walki o swoją i naszą wolność. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Królowej Jadwigi. Wcześniej władze miasta, powiatu i województwa złożyły kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi dawnych bohaterów.

Władze miasta, powiatu i województwa złożyły kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi dawnych bohaterów
Władze miasta, powiatu i województwa złożyły kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi dawnych bohaterów

Świętowanie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęło się już dzień wcześniej. W środę na Dworcu Letnim poznaniacy mogli podziwiać inscenizację przyjazdu Ignacego Paderewskiego. Uroczyste obchody odbyły się w czwartek, 27 grudnia. Jeszcze przed południem Sekretarz Miasta, Stanisław Tamm złożył w imieniu władz miasta kwiaty przed kolumbarium i kwaterą Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Junikowskim. Poznańscy harcerze zapalili znicze na grobach bohaterów - na Junikowie i Miłostowie.

Pamiętano też o generale Stanisławie Taczaku, spoczywającym na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Razem z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, kwiaty na jego mogile złożyli marszałek województwa Marek Woźniak, wicestarosta Tomasz Łubiński oraz prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Musiał. Następnie wszyscy biorący udział w uroczystości udali się przed tablice kolejnych bohaterów - Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz Marynarzy Powstańców.

Główne uroczystości zaplanowano na godzinę 16.40. Aby uczcić pamięć powstańców, na minutę zatrzymały się tramwaje i autobusy, zawyły syreny i rozdzwoniły się dzwony w poznańskich kościołach. W tym samym momencie rozpoczęły się najważniejsze tego dnia uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty pod pomnikiem złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta - wspólnie ze swoimi zastępcami, przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem oraz Starostą Poznańskim Janem Grabkowskim.

- To jest bardzo ważna data nie tylko dla Poznania, ale całej Wielkopolski i kraju. Powstanie Wielkopolskie to jedno z nielicznych udanych zrywów. W tym dniu warto nie tylko wywiesić flagi powstańcze czy narodowe, ale też skupić się na analizie tego wydarzenia. Pomyśleć o tym, ile zawdzięczamy ówczesnym Bohaterom, co było istotne wtedy i co jest istotne dzisiaj - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Organizatorem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości był samorząd województwa.

- 100. lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego - victorii wielkopolskiej, jak określił je wybitny, nieżyjący już historyk prof. Lech Trzeciakowski, jest naszym wspólnym wielkim świętem. Nie było wtedy w Wielkopolsce domu, z którego ktoś by do powstania nie poszedł. Około 2 tysięcy powstańców do bliskich nie wróciło. Kilka tysięcy odniosło rany. Pamiętamy zacięte walki. Pamiętamy dziesiątki miejsc, w których wsiąkała krew powstańców. Walk o każdy posterunek, stację kolejową, pocztę i ulice. W 100 -lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego oddajemy hołd wszystkim, którzy przynieśli wolność tej ziemi. Budowali odzyskaną ojczyznę, a po latach znów musieli jej bronić przed hitlerowskimi i stalinowskimi najeźdźcami. Oddajemy hołd powstańcom wielkopolskim, naszym przodkom. Zadbaliśmy wspólnie o to, by pamięć o victorii wielkopolski wróciła do historii polskich zwycięstw. Dziś z dumą i wzruszeniem mówimy "Gloria victoribus" - chwała zwycięzcom - mówił podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obecny na uroczystości prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie dwóch dawnych bohaterów. Order Orła Białego otrzymał generał Stanisław Taczak - pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego oraz generał Józef Dowbor Muśnicki - dowódca Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku do jego zakończenia.

W obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączyły się tłumy poznaniaków. Przygotowano wiele wydarzeń, których celem była nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale też poszerzenie wiedzy na temat samego zrywu. W Farze Poznańskiej odbyła się Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności stanął obóz powstańczy, a przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego można było zobaczyć inscenizację historyczną. Poznaniacy mieli też możliwość odwiedzenia Kopca Wolności. Ci, którzy udali się tego dnia do Teatru Muzycznego, mogli posłuchać pieśni z okresu Powstania Wielkopolskiego podczas koncertu pt. "Śpiewanki Wielkopolskie".Dzień obchodów zwieńczył koncert "Muzyka Wolności" na miejskim stadionie.

100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętować będzie można również w piątek. Wówczas odbędą się obchody w Warszawie. Sporo będzie się działo także w Poznaniu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj:

http://www.poznan.pl/mim/info/news/setna-rocznica-powstania-wielkopolskiego,127277.html

AJ