1050. Rocznica Chrztu Polski: zmiany w organizacji ruchu - aktualizacja

Przypominamy o zmianach w ruchu i transporcie miejskim. Związane są z organizowanymi w Poznaniu obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.  Od 14 do 16 kwietnia wystąpią utrudnienia w ruchu na ulicach Poznania, część z nich będzie zamknięta dla samochodów. W związku z tym, zachęcamy do pozostawienia aut na dostępnych parkingach i korzystania z transportu publicznego.

1050. Rocznica Chrztu Polski logo - grafika artykułu
1050. Rocznica Chrztu Polski logo

14 kwietnia i 15 kwietnia (czwartek i piątek)

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 r. uczestnicy obchodów 1050-lecia Chrztu Polski będą mogli korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM za darmo. Do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji zbiorowej w Poznaniu i Aglomeracji Poznańskiej upoważniać będzie bilet wstępu na główne obchody rocznicowe organizowane 16 kwietnia na INEA Stadionie.

W dniach 14 i 15 kwietnia obowiązywać będzie zakaz ruchu i zatrzymywania się pojazdów na ulicach Ostrowa Tumskiego, na północ od ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W dniu 15 kwietnia analogiczne zakazy będą obowiązywać w obszarze Śródki, ulicy Bydgoskiej i Gdańskiej. Ponadto wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Wieżowej i Zagórze, a wjazd na ulice Ostrowa Tumskiego na południe od ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego dozwolony będzie tylko dla pojazdów upoważnionych, w tym mieszkańców.

W związku z powyższymi zmianami w dniach od 13 do 15 kwietnia na jezdni zachodniej ul. ks. Zdzisława Bernata zostanie wyznaczony parking, dostępny dla mieszkańców Ostrowa i Śródki. Na wschodniej jezdni ul. Bernata wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku ul. Głównej.

W dniu 14 kwietnia od godz. 20:00 oraz w dniu 15 kwietnia br. do godz. 17:00 obowiązywać będzie zakaz ruchu i zatrzymywania się pojazdów na placu Kolegiackim oraz przyległym odcinku ul. Za Bramką (od ul. Wszystkich Świętych) i ul. Ślusarskiej (od ul. Wodnej). Ponadto w tym czasie na ul. Wielkiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.

W dniu 15 kwietnia w godzinach od 15:30 do 17:00, w związku z procesją spod poznańskiej Fary do Katedry, wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu na trasie przemarszu ulicami: Świętosławska, Stary Rynek, Wielka, Chwaliszewo, most Bolesława Chrobrego, Ostrów Tumski. Ruch na trasie przemarszu sterowany będzie ręcznie przez policję.

W dniu 15 kwietnia od godz. 5:00 do 16:00 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się, a od godz. 9:00 - także zakaz ruchu na ulicach: Śniadeckich, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i Stolarskiej.

16 kwietnia (sobota)

16 kwietnia przewidziano dodatkowe kursy na liniach tramwajowych numer 1, 6, 13 i 15, zapewniających bezpośredni dojazd do INEA Stadionu. Na tych liniach w godzinach: 7.30-10.30, 16.00-19.00 oraz 21.30-22.30 tramwaje będą kursować co 10 minut.

W celu ułatwienia komunikacji pomiędzy stadionem a centrum Poznania, w godzinach: 7.30-10.30, 16.00-19.00 oraz 21.30-22.30 funkcjonowała będzie także dodatkowa tramwajowa linia numer 30.

Tramwaj nr 30 będzie kursował co 20 minut na trasie:
MARCINKOWSKIEGO - pl. Wolności - Fredry - most Teatralny - Kaponiera - Bałtyk - Grunwaldzka - INEA Stadion - BUDZISZYŃSKA

Z centrum Poznania w kierunku stadionu można dojechać bezpośrednio liniami tramwajowymi numer 13 i 30. Pasażerowie przyjeżdżający do Poznania koleją mogą bezpośrednio dojechać na stadion tramwajem linii numer 6.

W rejon INEA Stadionu można także bezpośrednio dojechać korzystając z linii autobusowych numer 45, 50, 63 i 91, które tego dnia będą obsługiwane bardziej pojemnym taborem.

W sobotę - 16 kwietnia - w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań będzie obowiązywać sobotni rozkład jazdy (poza powyższymi wzmocnieniami).

16 kwietnia w godzinach od 6:00 do 23:00 na jezdni zachodniej ul. Bułgarskiej między ul. Marcelińską i ul. Grunwaldzką zostanie wyznaczony parking autobusowy. W związku z tym ruch ul. Bułgarską w obu kierunkach odbywać się będzie nitką wschodnią i nie będzie możliwy wjazd od strony ul. Bułgarskiej w ulice: Świerzawską, Ptasią i Rumuńską.

Zachęcamy do korzystania z parkingów buforowych, znajdujących się przy Drodze Dębińskiej, Dolnej Wildzie, ul. Maratońskiej, Pułaskiego, Głogowska i Chwaliszewo. Warto też korzystać z parkingu pod Placem Wolności oraz w okolicy cmentarza na Junikowie.

MIR/ZTM