11. edycja Poznań Design Festiwal: Wytchnienie

"Wytchnienie" to hasło tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Tym razem posługujący się językiem szeroko rozumianego wzornictwa uczestnicy i uczestniczki imprezy poszukają różnych sposobów na odpoczynek w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Wstęp do październikowego PDF poznaniacy i poznanianki napiszą wspólnie już w lipcu i sierpniu podczas serii warsztatów. 

Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w lesie - grafika artykułu
"Wytchnienie" to hasło tegorocznego Poznań Design Festiwalu, który rozpoczyna się 9 lipca fot. PDF

Wytchnienie będzie tematem w sumie kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu: wystaw, warsztatów czy wykładów. PDF tym razem wyeksponuje innowacyjne pomysły projektantów i architektów na stworzenie przestrzeni miejskich, sprzyjających regeneracji. 

- Sprawdzimy, w jaki sposób parki, ogrody miejskie czy rośliny na ulicach mogą działać kojąco na zmysły. Będziemy dyskutować o tym, jak odpowiednio zaprojektowane place, alejki i chodniki mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców. A w konsekwencji, jak miejsca do odpoczynku, np. ławki oraz przemyślane układy urbanistyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, gdzie można zatrzymać się na chwilę spokoju - tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal. 

Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki PDF sprawdzą, czy uda się zmapować i zaprojektować miejsca wytchnienia w Poznaniu; jak technologia może być sprzymierzeńcem w tworzeniu harmonijnych środowisk miejskich oraz jak przestrzenie wytchnieniowe są projektowane w USA, Chinach, Francji czy Włoszech. 

Lato z designem 

Lipiec i sierpień z designem upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.Miejsca wytchnieniowe w mieście eksplorowały dwie grupy studentów i studentek. . Pierwsza badała tak oczywiste przestrzenie jak parki w centrum miasta, a druga skupiła się na nieoczywistych terenach wokół kampusu, takich jak okolice Wartostrady czy Malty. 

W sumie w programie są cztery lipcowe warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila). Podczas tych spotkań padnie m.in. ważne pytanie o to, jakie kryteria powinno spełniać miejsce wytchnienia. Zebrane dane zostaną zaprezentowane podczas jesiennej odsłony PDF w październiku. 

Warsztaty "Wytchnienie z Rusałką"

Wtorek, 9.07, godz. 20:00 - 22:00
Miejsce: ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. Św. Wawrzyńca
Prowadzenie: Julia Kończak / Projekt Przyroda
Wiek uczestników: 18+
Gdzie szukać wytchnienia w mieście? Czy przebywanie pod koronami drzew, patrzenie na wodę i słuchanie śpiewu ptaków wystarczy, żeby odetchnąć i nabrać sił? A może podpatrywanie natury i jej "projektów" w otaczającej nas przestrzeni to niewyczerpane źródło inspiracji dla designu i architektury?

Warsztaty "Ile dźwięków mieści miasto?"

Środa, 10.07, godz. 17:00 - 19:00
Okolice Starego Rynku | zapisani uczestnicy dostaną wiadomość z dokładną
lokalizacją warsztatów
Prowadzenie: Dominika Dopierała / muzykoterapeutka
Wiek uczestników: bez ograniczeń | w warsztatach mogą uczestniczyć dzieci z
opiekunem.
Czy można odnaleźć ciszę w przestrzeni miejskiej? Muzykoterapeutka Dominika
Dopierała zaprosi warsztatowiczów do ćwiczeń z aktywnego słuchania i rozwinie
czujność na dźwięki obecne w przestrzeni sesji. Ich lokalizowanie będzie wstępem do tworzenia kompozycji dźwiękowych rozmieszczonych w miejscu spotkania.
Doświadczając brzmienia miasta, grupa weźmie udział w dyskusji na temat relacji
dźwięku z przestrzenią, w której powstaje. Podczas sesji do dyspozycji jej uczestników będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne. 

Warsztaty "Spacer po wytchnieniu"
Czwartek, 11.07
,| godz. 17:00 - 19:00
Park Chopina
Prowadzenie: Natalia Adamczyk / animatorka kultury, pedagożka, edukatorka
Wiek uczestników: 18 +
Idąc tropem założeń kąpieli leśnych, podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad miejskim wariantem praktykowania uważności w zieleni miejskiej. Shinrin-yoku czyli kąpiele leśne to forma uważnych spacerów o specjalnej strukturze, która redukuje stres poprzez uważny kontakt z lasem. W warunkach miejskich jest on także możliwy, choć nieco odmienny od spacerów typowo leśnych. Badania potwierdzają jednak, że nawet taka forma praktyki skutecznie niweluje stres i działa korzystnie na nasz dobrostan.

Warsztaty "Ciało - Przestrzeń"
Środa, 17.07
, godz. 17:30 - 20:20
Centrum Poznania
Prowadzenie: Magdalena Szewciów
Wiek uczestników: 18 +
Jak odnaleźć wytchnienie w zamkniętej miejskiej przestrzeni? Czy trzeba szukać drzew czy wystarczy zrobić wydech? Jak poruszamy się pomiędzy otaczającymi nas obiektami?
Czy nasze ciało jest jednym z nich? Czy sam ruch może ożywić lub rozluźnić odczuwane napięcie? 

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila). 

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu