200 lat dla bohatera!

W Poznaniu, można było usłyszeć dziś śpiew "200 lat niech żyje, żyje nam". Swoje setne urodziny obchodzi porucznik Marian Kufel, ostatni uczestnik bitwy nad Bzurą, a także zasłużony społecznik.

UMP 2015
UMP 2015

We wrześniu 1939 roku, Marian Kufel służył w stopniu kaprala w Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii, która wchodziła w skład Armii Poznań. Uczestniczył również w największej bitwie kampanii wrześniowej pod Bzurą. Został ciężko ranny w okolicach Soboty. Po klęsce wrześniowej przyjechał do Poznania, gdzie został rozpoznany i zatrzymany przez niemiecki patrol. Mariana Kufla najpierw osadzono w Biedrusku, by potem skierować do obozu jenieckiego w Gębicach.

Po wojnie Marian Kufel został nauczycielem przedmiotów zawodowych. Pracował w dawnej Zasadniczej Szkole Metalowej, a następnie został oddelegowany na stanowisko inspektora pracy w Kuratorium. Aktywnie uczestniczył w budowie osiedli na Winogradach.

Dziś odbyły się uroczystości urodzinowe z udziałem jubilata. - Pan Marian często gości w naszej szkole, ma tutaj swoje odczyty i pomaga w nauce historii - mówi Lechosław Rybka, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 37 w Poznaniu. - Niewiele osób ma szansę przeżyć 100 lat. Życzę Panu, by najbliższe lata spędził Pan w gronie najbliższych, otoczony miłością - zwrócił się dyrektor do jubilata.

Przy dźwiękach roty, w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Kapitan Zenon Wechmann wręczył Marianowi Kuflowi Medal Obrońcy Ojczyzny 1939 - 1945.

- Nie spodziewałem się takiego przyjęcia - powiedział porucznik Kufel. - Jestem człowiekiem spokojnym, nie lubię rozgłosu. Niesamowicie mnie to zaskoczyło i dziękuję wszystkim bardzo - przemawiał wzruszony. A następnie zaśpiewał pieśń "Bywaj dziewczę zdrowa".

- Pan Marian jest dla nas bohaterem, nie takim filmowym, ale prawdziwym, jeszcze żyjącym - zwrócił się do zgromadzonych Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Na koniec wspólnie odmówiono uroczystą modlitwę i zaśpiewano "200 lat" jubilatowi.

Wszyscy goście zgodnie podkreślali, że porucznik Marian Kufel jest wzorem dla dzisiejszej młodzieży, prawdziwym bohaterem oraz żywą legendą. Zachęcano też uczniów, by czerpali z wiedzy i doświadczeń życiowych jubilata, ile tylko się da.

/dr/