30-lecie Festiwalu Malta - wirtualne archiwum

Festiwal Malta świętuje w 2020 roku swoje 30. urodziny. Z okazji tego jubileuszu Malta przygotowuje wirtualne archiwum festiwalu i poszukuje materiałów multimedialnych. O pomoc organizatorzy proszą publiczność - chcą wspólnie z poznaniakami opowiedzieć historię tego niezwykłego wydarzenia. 

La Fura Dels Baus 2011/fot.KPictures - grafika artykułu
La Fura Dels Baus 2011/fot.KPictures

Od 1991 roku, kiedy odbył się pierwszy festiwal, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Teraz każdy, kto pamięta spektakle na poznańskich ulicach, kolejki po bezpłatne wejściówki, wieczorne koncerty nad Jeziorem Maltańskim, był na paradzie otwarcia lub pierwszym silent disco na Starym Rynku, będzie mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Festiwal Malta wspólnie z Cyrylem - Cyfrowym Repozytorium Lokalnego Poznania - tworzy wirtualne archiwum. 

W multimedialnej bibliotece znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów. O pomoc w zbieraniu zdjęć, filmów i innych archiwaliów organizatorzy zwracają się do festiwalowej publiczności, która przez lata dokumentowała maltańskie wydarzenia.

- Maltańskie archiwa są wypełnione materiałami zarejestrowanymi z perspektywy mediów, organizatora, znajdują się w nim recenzje, fragmenty spektakli, brakuje jednak najważniejszej perspektywy: kadrów z domowych bibliotek publiczności - podkreśla Agnieszka Podhajska, koordynatorka biura prasowego Fundacji Malta. - Jesteśmy przekonani, że największe perełki mogą znajdować się w waszych szufladach i na waszych dyskach, w albumach waszych rodziców, pudełkach dziadków.

Pliki audio, wideo, zdjęcia można przesyłać do 8 czerwca 2020 roku na adres: archiwum@malta-festival.pl (w treści wiadomości Fundacja Malta prosi o zamieszczenie zgody na użycie materiału), oraz przynosić bezpośrednio do Cyryla (ul. Ratajczaka 44, I piętro) w godzinach 8:00-16:00. Każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela.

Premiera strony odbędzie się podczas jubileuszowej edycji Malty (19-28 czerwca 2020). Portal powstanie we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznania.

AW

sieci społecznościowe