4 obiekty z Poznania w finale prestiżowego konkursu

Barokowe freski w urzędzie miasta, historyczna kamienica przy ul. Kilińskiego 4, budynek Poznań Congress Center czy Oddział Onkologii Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera - to poznańskie obiekty, które znalazły się w finale ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Jego elementem jest internetowy plebiscyt. Głosy na wybrane realizacje można oddawać do 27 września.

Zdjęcie przedstawia salę sesyjną w budynku urzędu miasta. Sklepienie pomieszczenia pokrywają wielkolorowe malowidła. - grafika artykułu
4 obiekty z Poznania w finale prestiżowego konkursu

Celem konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych przedsięwzięć modernizacyjnych oraz budowy nowych obiektów, wyróżniających się jakością, funkcjonalnością oraz walorami estetycznymi. Wśród finalistów 27. edycji wydarzenia są 4 obiekty ze stolicy Wielkopolski. Laureatów wybierze jury, ale swojego faworyta mogą także wskazać internauci poprzez plebiscyt dostępny na stronie: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/3413/plebiscite/stage-2

Barokowe freski w urzędzie

Jednym z finalistów są odrestaurowane, XVIII-wieczne malowidła pokrywające sklepienie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim. Freski przedstawiają sceny o charakterze biblijnym, świętych z zakonu jezuitów, a także Jana Kazimierza Wazę w stroju kardynalskim. Szacuje się, że dekoracje powstały w 1732 r., kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Wówczas pomieszczenie to służyło jako refektarz, czyli klasztorna jadalnia. 

Autorem malowideł, jak zgodnie twierdzą historycy sztuki, był franciszkanin, o. Adam Swach. Niestety, w sali nie znaleziono jego sygnatury. Freski prawdopodobnie zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie.

Miejska kamienica na Wildzie 

Budynek przy ul. Kilińskiego 4 został wybudowany w 1901 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Stanowi cenny przykład historycznej zabudowy ulicy. Podczas prac zadbano o wszystkie detale widoczne na elewacji budynku. Odrestaurowano pięknie prezentują się sztukaterie, drzwi frontowe, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz odnowiono balkony. Modernizację przeszły też obie klatki schodowe.

W ramach prac został również wyremontowany i docieplony dach budynku. Naprawiono więźbę dachową. Wymieniono instalacje gazowe, przyłącze i piony wodno-kanalizacyjne oraz instalację elektryczną w częściach wspólnych. W ramach walki ze smogiem zlikwidowano 45 pieców kaflowych. Dodatkowo wykonano w budynku kotłownie gazową.

Ruchoma elewacja na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Budynek Poznań Congress Center został poddany termomodernizacji i otrzymał nowoczesną elewację kinetyczną, która za pomocą tysięcy małych płytek reaguje na zjawiska naturalne, np. wiatr. Podobny rodzaj elewacji można znaleźć m.in. na budynkach w Wielkiej Brytanii czy Australii.

Modernizacja elewacji pozwoliła również na wykonanie iluminacji na zewnętrznej części budynku.

Oddział Onkologii Zespołu Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera Uniwersytetu im. K. Marcinkowskiego

Inwestycja obejmowała rozbudowę budynku głównego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu o nową część, o powierzchni użytkowej 3.377 m2. Nowe skrzydło posiada 3 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Połączone jest z budynkiem głównym szpitala na parterze za pomocą łącznika, a z budynkiem bloków operacyjnych - klatką schodową i szybem windowym. 

Do nowego skrzydła przeniesione zostały dwa istniejące już oddziały - onkologii i hematologii dziecięcej (oddział III i V). Znajdują się tam także pracownie: patomorfologii, immunologii hematologicznej, leku cytostatycznego oraz poradnia onkologiczna. W nowych przestrzeniach obiektu powstały również: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna.

Organizatorem konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Wyniki głosowania internautów oraz werdykt konkursowego jury zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

JZ

sieci społecznościowe