Ambasador Węgier w Poznaniu

Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier, odwiedziła Poznań. W urzędzie miasta przyjęła ją Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Współpraca Poznania z Węgrami trwa od lat
Współpraca Poznania z Węgrami trwa od lat

To pierwsza wizyta ambasador w Poznaniu - Orsolya Zsuzsanna Kovács rozpoczęła swą misję dyplomatyczną w Polsce w 2017 roku. Wcześniej pracowała jako analityczka do spraw polskich w węgierskim think tanku Nézőpont Intézet. Od 2010 pracowała w Ministerstwie Administracji Publicznej i Sprawiedliwości, a w 2016 rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu. Rok później została ambasadorką Węgier w Polsce.

Przed objęciem urzędu pracowała także jako tłumaczka. Publikowała teksty m.in. w "Rzeczpospolitej" i "Wprost" oraz w mediach węgierskich. Jest autorką książki "Lengyel mozaik" ("Polska mozaika"), która ​jest zbiorem wywiadów z 14 osobistościami polskiego życia publicznego (m.in. z Lechem Wałęsą, Stanisławem Dziwiszem, Władysławem Bartoszewskim czy Andrzejem Wajdą). W 2015 roku została odznaczona w 2015 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług na rzecz popularyzacji Polski na Węgrzech.

- Współpraca z Polską i polskimi miastami jest dla mnie bardzo ważna - mówiła ambasador. - Wkrótce będziemy przygotowywać się do obchodów rocznicy upadku komunizmu w Europie. To dobre pole do wspólnego działania.

Podczas spotkania rozmawiano też o możliwościach współpracy na polu edukacji.

- Poznań jest miastem uniwersyteckim, w którym studiują młodzi ludzie z całego świata - podkreślała Katarzyna Kierzek-Koperska. - Wymiana studencka byłaby korzyścią dla obu stron.

Współpraca Poznania z Węgrami trwa od lat. Miastem partnerskim Poznania na Węgrzech jest Győr, z którym stolica Wielkopolski współdziała od 2008 roku. To najważniejsze miasto północno-zachodnich Węgier, 6. w kraju pod względem wielkości, jest jednym z głównych centrów administracyjnych i kulturalnych Węgier. Wzajemna współpraca to m.in. liczne wizyty i przedsięwzięcia, takie jak udział delegacji obu miast w XVII Poznańskich Targach książki Pegazik czy Międzynarodowych Targach i Wystawie Książek w Győr. Istotnym punktem programu targów na Węgrzech są zawsze spotkania i rozmowy z przedstawicielami władz Győr i urzędnikami odpowiedzialnymi za realizację współpracy międzynarodowej.

Węgry pozostają jednym z głównych partnerów Polski w regionie Europy Środkowej. Rozwojowi wzajemnych kontaktów sprzyja współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej (GW), a także coroczne uroczyste obchody organizowanego od 2006 r., w dniu 23 marca, Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej pod patronatem Prezydentów Polski i Węgier.

AW