Apel prezydenta Poznania

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, prosi poznaniaków i poznanianki o solidarność w czasie epidemii. - Jeśli to możliwe, nośmy maseczki ochronne, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, powstrzymajmy się od wysyłania kartek świątecznych - apeluje.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zaapelował, by stosować maseczki w autobusach i tramwajach, w sklepach i na targowiskach
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zaapelował, by stosować maseczki w autobusach i tramwajach, w sklepach i na targowiskach

Prezydent Poznania prosi mieszkańców miasta i całego województwa o solidarność podczas walki z koronawirusem. W tak trudnym czasie niezmiernie ważne jest pamiętanie o innych i troska o najsłabszych. Pomóc w tym może noszenie maseczek ochronnych, które mogą mieć wpływ na ograniczenie szerzenia się koronawirusa. Nad oficjalną zmianą zaleceń i nakazaniem ich noszenia zastanawiają się już specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

- Zdaję sobie sprawę, że obecnie bardzo trudno jest kupić profesjonalne maski ochronne - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Ubolewam nad tym, że nasze państwo nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ich liczby nawet dla personelu medycznego. Mimo to proszę: w miarę możliwości nośmy maseczki, takie, jakie mamy, w miejscach, w których trudno zachować zalecany dystans dwóch metrów. To nie tylko zabezpieczenie siebie samych przed ewentualnym zachorowaniem - to także sposób na to, by nie narażać innych. Nie wiemy, kto z nas już jest zakażony, ale przechodzi chorobę bezobjawowo.

Stąd apel, by stosować maseczki, nawet te własnej roboty, w autobusach i tramwajach, w sklepach i na targowiskach - wszędzie tam, gdzie jednocześnie przebywa kilka osób.

Więcej informacji o tym, jak uszyć maseczkę, można znaleźć na miejskiej stronie: https://www.poznan.pl/koronawirus

Prezydent miasta prosi też, by pamiętać o najsłabszych: dzieciach, seniorach - a także o ludziach, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy zdalnie, w związku z tym są bardziej niż inni narażeni na ryzyko.

- Apeluję zwłaszcza o zrozumienie trudnej sytuacji listonoszy, którzy i tak są obecnie poddani ogromnej presji przez rządzących - mówi Jacek Jaśkowiak. - Cały czas muszą przekazywać ludziom listy polecone, roznoszą też coraz więcej kartek świątecznych. Może to dobra okazja, by powstrzymać się w tym roku od tego zwyczaju, złożyć rodzinie życzenia przez telefon lub za pośrednictwem nowych technologii - i tym samym uchronić wielu ludzi przed ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Prezydent podziękował również przedstawicielom gminy Swarzędz - na konto szpitala przy ul. Szwajcarskiej wpłynęły już przekazane przez nich pieniądze, w toku są wpłaty z innych gmin. W czasie epidemii niezwykle ważna jest solidarność wszystkich samorządów - miejski szpital ratuje bowiem pacjentów z całego województwa. W poniedziałek, 6 kwietnia, było w nim hospitalizowanych 125 pacjentów, z których 83 miało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Więcej informacji o pomocy dla szpitala im. J. Strusia można znaleźć na stronie miasta: https://www.poznan.pl/koronawirus

AW