Będą nowe parkingi "parkuj i jedź"

W Poznaniu powstaną kolejne parkingi typu "parkuj i jedź" - ich projekt uzyskał właśnie unijne wsparcie. Trzy nowe obiekty powinny pomieścić łącznie ponad 200 samochodów. Przedstawiciele miasta podpisali umowę na ich dofinansowanie.

W tych miejscach docelowo powstaną parkingi typu "parkuj i jedź" - grafika artykułu
W tych miejscach docelowo powstaną parkingi typu "parkuj i jedź"

- Działamy z myślą o wszystkich mieszkańcach, także kierowcach. Wraz z ościennymi gminami chcemy stworzyć możliwość dojazdu do granic miasta i przesiadania się do komunikacji publicznej po to, by mniej samochodów wjeżdżało do centrum - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Im mniej osób będzie przyjeżdżało do miasta samochodem, tym bardziej komfortowo będzie się jeździło autem po naszym mieście. Mniej aut to też mniej zatłoczonych ulic, hałasu, jak również czystsze powietrze i co za tym idzie większy komfort życia mieszkańców.

Projekt zakłada stworzenie trzech parkingów typu "parkuj i jedź". Mają one powstać przy ul. św. Michała, przy rondzie Starołęka i w pobliżu stacji PKP na Strzeszynie. Przygotowane wstępne koncepcje przewidują, że zmieści się na nich łącznie ponad 200 samochodów. Zaplanowano też miejsca postojowe dla niepełnosprawnych oraz rowerzystów.

- Liczba samochodów w Poznaniu rośnie. Nie uda nam się odkorkować miasta bez wprowadzania w życie idei zrównoważonego transportu - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta. - Parkingi typu "parkuj i jedź" mogą być doskonałą alternatywą dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy dojeżdżają do Poznania do pracy lub szkoły. Będą z nich również korzystali poznaniacy. Dzięki tym parkingom kierowcy będą mogli szybko dojechać samochodem na obrzeża miasta oraz w rejon węzłów przesiadkowych, a potem przesiąść się na tańszy i bardziej ekologiczny środek transportu: autobus lub tramwaj. Korzystanie z takiej formy komunikacji pozwoli też kierowcom nie przejmować się parkowaniem w centrum.

Całkowita wartość projektu została oszacowana na 13,05 mln zł, natomiast wartość uzyskanego wsparcia ze środków unijnych to 8,96 mln zł. Mariusz Wiśniewski, prezydent miasta i przedstawiciele miasta podpisali umowę, która gwarantuje unijne dofinansowanie.

Parkingi zaplanowano do realizacji w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że zarówno dokumentacja projektowa, jak i same prace budowlane mają być zakończone do 2020 roku.

Projekt jest kolejnym etapem tworzenia w Poznaniu systemu parkingów "Parkuj i Jedź", którego pierwszą realizacją jest budowany obecnie parking przy ulicy Szymanowskiego. Pisaliśmy o nim tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/parkuj-i-jedz-na-piatkowie,106927.html.

Obecnie trwają prace związane z kolejnym etapem rozwoju systemu - tym razem w rejonie węzłów komunikacyjnych Górczyn i Miłostowo. W przypadku tych parkingów miasto również będzie się ubiegać o dofinansowanie zewnętrzne.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

sieci społecznościowe