Betlejem Poznańskie 2016

Tradycyjnie, jak co roku, czas oczekiwania na Boże Narodzenie poznaniakom umilać będzie Betlejem Poznańskie. Tegoroczna edycja pierwszy raz odbędzie się  zarówno na płycie Starego Rynku w terminie od 3 do 22 grudnia, jak również na Placu Wolności w terminie od 26 listopada do 22 grudnia.

Festiwal Rzeźby Lodowej - grafika artykułu
Festiwal Rzeźby Lodowej

- Będą spotkania ze świętym Mikołajem, animacje z "Królową zimy", spektakle świąteczne i wspólne kolędowanie. Ponadto odbędą się liczne wydarzenia muzyczne, widowiska teatralne oraz show akrobatyczne. Zarówno na Starym Rynku jak i na Placu Wolności będzie można zobaczyć Szopkę Betlejemską. Charakter jarmarku zaznaczony będzie zabudową w klimacie świątecznej wioski - powiedziała w czasie konferencji w restauracji Bazar 1838 Anna Dorna, prezes fundacji Flow Art.

W ramach jarmarku zaplanowano wiele wyjątkowych atrakcji. Pierwsza z nich to inauguracyjny koncert świąteczny w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu, w dniu 26 listopada 2016 o godz. 17:00 na Placu Wolności.

Uroczyste rozświetlenie choinki oraz otwarcie części handlowej na płycie Starego Rynku dniu 03.12.2016 poprzedzi koncert zespołu Gospel Joy, który rozpocznie się o godz.16:30.

Tradycyjnie w dniu 18 grudnia nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tego dnia o godzinie 12:00 odbędzie się również akcja "Gwiazdor odbiera listy", która wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród dorosłych jak i najmłodszych poznaniaków. Podczas jarmarku  mogą wrzucać listy skierowane do Gwiazdora do specjalnej skrzyni usytuowanej przy Ratuszu.

Wyjątkowy przedświąteczny czas skłania do refleksji, stąd wsparcie szlachetnych akcji na rzecz działalności Hospicjum Palium oraz Drużyny Szpiku. 17 grudnia odbędzie się koncert pt. "Świąteczne głosy dla Hospicjum Palium", a dzień 18 grudnia to czas dla działalności Drużyny Szpiku.

Wydarzeniem towarzyszącym Betlejem będzie druga edycja Silent Night, której ideą jest wspólne śpiewanie kolędy w wielu językach z przesłaniem miłości i radości. Międzynarodowa społeczność akademicka zaprasza wszystkich mieszkańców do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego śpiewania "Cichej Nocy" w możliwie dużej liczbie języków. Już 15 grudnia na płycie Starego Rynku, przy Ratuszu, o godz. 17:00 śpiewając wspólnie jedną z najpiękniejszych kolęd, pokażemy Poznań jako miejsce otwarte na wielokulturowość, a jego mieszkańców jako osoby tolerancyjne, serdeczne i gościnne.

Świąteczny charakter jarmarku zaznaczony będzie zabudową  w klimacie świątecznej wioski. Na Placu Wolności stanie bożonarodzeniowa piramida, jaką dotychczas mogliśmy oglądać na największych jarmarkach w Polsce i za granicą. Klimatyczna scena, świąteczna brama oraz dwie karuzele  dla dzieci wprowadzą wszystkich odwiedzających w iście świąteczny nastrój.

- Połączenie dwóch miejsc, tradycyjnie Starego Rynku oraz Placu Wolności nada temu wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu Betlejem Poznańskie, może stać się atrakcyjne nie tylko dla poznaniaków, ale także dla mieszkańców całego regionu - powiedziała Joanna Skrzypek z Gabinetu Prezydenta.

Betlejem Poznańskie przygotowuje Estrada Poznańska, fundacja Flow Art oraz spółki Targowiska i Becker Eventservice ze Stuttgartu, która specjalizuje się świątecznych jarmarkach zwłaszcza w Niemczech.

W programie Betlejem  nie zabraknie corocznego festiwalu rzeźby lodowej  Stihl Poznan Ice Festival, który rozpocznie się w piątek 9 grudnia o godzinie 17:00 i będzie trwał do niedzieli 11 grudnia.

- W tym roku na 12 zespołów z całego świata czekać będzie aż 20 ton lodu. Mamy nadzieje, że warunki atmosferyczne pozwolą poznaniakom jak najdłużej cieszyć oko dziełami artystów. - przekonywał Mariusz Walter, przedstawiciel firmy Sthil.

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej na Starym Rynku na żywo będzie można zobaczyć jak powstają niepowtarzalne figury. Imprezę odwiedzają najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej. W Poznaniu pojawią się w tym roku reprezentanci m. in. Polski, Francji, Litwy, Węgier, Kanady, Szwecji, a nawet Malezji.

Na Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej składają się dwie konkurencje:

Speed Ice Carving - 10 grudnia, Scena Główna - Stary Rynek

Najbardziej widowiskowa konkurencja festiwalu. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze mają kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru. Każdy w identycznej bryle lodu. Najwierniej odtworzony wzór wygrywa. Powstałe rzeźby udekorują Stary Rynek.

Konkurs Główny - 11 grudnia, Stary Rynek

12 dwuosobowych zespołów, kilkanaście ton lodu, temat dowolny. Wszystkie reprezentacje mają cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb. Swój niepowtarzalny klimat konkurs zawdzięcza wyjątkowemu urokowi Starego Rynku i atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wybór zwycięzcy i wręczenie nagród odbędzie się tradycyjnie już wieczorem drugiego dnia.

Partnerami Festiwalu Rzeźby Lodowej są firmy: Stihl oraz Ice Team.

Hubert Bugajny/biuro prasowe

sieci społecznościowe