Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dolna Wilda

Od środy, 1 lipca rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice parku Jana Pawła II na Wildzie z ul. Półwiejską i Krakowską. Tego dnia zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie.   

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dolna Wilda rozpoczęła się na początku kwietnia
Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dolna Wilda rozpoczęła się na początku kwietnia

Drogowcy, którzy prowadzą już zaawansowane prace na ul. Dolna Wilda od ul. Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda, w środę rozpoczną budowę ostatniego, około 70-metrowego, odcinka drogi o szerokości 2 metrów, łączącej - wzdłuż ulicy Półwiejskiej - ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską. Nowa, czasowa organizacja ruchu wprowadzana w związku z tą inwestycją zakłada, że  w trakcie wakacji nie będzie możliwy bezpośredni skręt z ul. Kościuszki w ul. Półwiejską, a kierowcy  pojadą objazdem prowadzącym przez ul. Krakowską, Karmelicką i Królowej Jadwigi.

Na ul. Kościuszki i Krakowskiej, bezpośrednio przy skrzyżowaniu z ul. Półwiejską, kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu do jazdy na wprost. Na ul. Półwiejskiej funkcjonować będą natomiast dwa pasy ruchu w kierunku ul. Królowej Jadwigi, dedykowane osobom wyjeżdzającym z parkingu podziemnego, zlokalizowanego pod wieżowcem na placu Andersa. Zewnętrzny służyć będzie wyłącznie do skrętu w prawo, a wewnętrzny do jazdy we wszystkich kierunkach. 

Mimo prowadzonych robót ruch pieszych na ul. Półwiejskiej będzie możliwy zabezpieczonym chodnikiem i przejściem przed skrzyżowaniem z ul. Królowej Jadwigi. Przejście dla pieszych przez ul. Kościuszki na wysokości Starego Browaru w związku z zaplanowanymi pracami zostanie nieznacznie przesunięte.  

Czasowa organizacja ruchu obowiązuje również w rejonie budowy pozostałych fragmentów drogi rowerowej - od ul. Św. Jerzego do ul. Górna Wilda. Na tym odcinku ul. Dolna Wilda obowiązuje ruch jednokierunkowy, w kierunku Dębca. Pojazdy zmierzające z Dębca w stronę centrum poprowadzone zostaną objazdem przez Świętego Jerzego i Drogę Dębińską. Dojazd do ul. Olimpijskiej i okolic ul. Półwiejskiej zapewni objazd przez ulice Świętego Jerzego, Wierzbięcice, rynek Wildecki, Górna Wilda.

- Roboty związane z realizacją tej inwestycji są najbardziej zaawansowane na odcinku od ul. Świętego Jerzego do ul. Spychalskiego. Trwają tam prace brukarskie w obrębie zatok postojowych, powstaje konstrukcja ścieżki rowerowej. Zamontowano też nowe słupy oświetleniowe.  Na odcinku od ul. Spychalskiego do ul. Górna Wilda trwają roboty rozbiórkowe oraz prace związane z podziemnymi instalacjami, a także rozpoczęto montowanie nowych krawężników  - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.  

Nowa, dwukierunkowa i ponad kilometrowa droga rowerowa o szerokości od 2 do 2,5 metra, powstaje po zachodniej stronie ul. Dolna Wilda, na odcinku od ulic Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda. Jej dalszy przebieg będzie prowadził po wschodniej stronie ul. Górna Wilda, w kierunku ul. Królowej Jadwigi, a ostatni połączy - wzdłuż ulicy Półwiejskiej - ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską.

Przebudowane i dostosowane do ruchu rowerowego zostaną sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ul. Dolna Wilda i Świętego Jerzego, ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi oraz ul. Półwiejskiej i ul. Krakowskiej. Wzdłuż trasy powstanie chodnik, a także zatoki postojowe do parkowania równoległego przy krawędzi jezdni.

PIM