Centrum Warte Poznania - 18 nowych pomysłów!

W Poznaniu powstaną nowe miejsca do zabawy i wypoczynku. Będą koncerty, wystawy, plenerowe widowiska. Słowem: Śródmieście ożyje! Stanie się to za sprawą 18 projektów, które zwyciężyły w konkursie Centrum Warte Poznania.

Mariusz Wiśniewski, z-ca prezydenta Poznania, radna PO Małgorzata Woźniak - grafika artykułu
Mariusz Wiśniewski, z-ca prezydenta Poznania, radna PO Małgorzata Woźniak

Celem konkursu jest rewitalizacja centrum miasta poprzez atrakcyjne i dostępne dla mieszkańców działania kulturalne, edukacyjne i społeczne.

- Konkurs skierowany jest do różnego rodzaju podmiotów: stowarzyszeń, organizacji, a także przedsiębiorców funkcjonujących w śródmieściu. Nie chodzi tylko o to, by pozyskiwać ciekawe pomysły wzbogacające przestrzeń Starego Miasta, Śródki i pozostałych dzielnic śródmieścia. Warunkiem jest ich realizacja w roku bieżącym - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania - Konkurs cały czas się rozwija. W tym roku, w związku z tym, że miasto wraca nad rzekę, poszerzyliśmy jego formułę - można było zgłaszać pomysły na działania artystyczne, społeczne w przestrzeni rzeki Warty. Kilka z nich znalazło się wśród nagrodzonych 18 projektów.

Największe uznanie komisji konkursowej, a tym samym i najwyższą kwotę dofinansowania, zyskał projekt "Kraina Olimpii". Jego celem jest ożywienie skweru przed budynkiem dawnego kina Olimpia, w którym obecnie znajduje się siedziba Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza.

- Chcemy stworzyć cykl warsztatów dla dzieci, które odbywać się będą w trakcie ośmiu letnich tygodni. Z wiarą w kreatywność i pomysłowość dzieci, oddajemy ten plac w ich ręce, będą tu miały swoje bazy oraz możliwość zaprojektowania dziedzińca. Pomogą im w tym warsztaty z ozdabiania przestrzeni - wyjaśnia Aleksandra Kołodziej ze Sceny Roboczej - Warsztaty przysłużą się temu, by ozdobić i przygotować przestrzeń na cykl wieczornych potańcówek, które przez osiem tygodni lata odbywać się będą na dziedzińcu.

Kraina Olimpii to jeden z trzech projektów wyróżnionych przez komisję w sposób szczególny. Dwa pozostałe to "Historia miejsca - pamięć o miejscu" - wystawa na witrynach sklepów na wschodniej stronie ul. Głogowskiej prezentująca aktualne oraz dawne zdjęcia poszczególnych kamienic oraz "Kadry dla Poznania" - projekt zakładający oznakowanie 6 lokalizacji w mieście wraz ze wskazaniem miejsca, w którym powinien ustawić się fotografujący oraz ewentualnie fotografowany, aby uzyskać dobry kadr.

- Wpłynęło bardzo dużo prac i były one bardzo wszechstronne, od rzeźbiarstwa, poprzez malarstwo, teatr, muzykę, po kino i plenerowe widowiska - wylicza radna Małgorzata Woźniak z komisji konkursowej - Te projekty stanowią bardzo dużą wartość. Służą nie tylko rewitalizacji śródmieścia, ale poprzez zaangażowanie mieszkańców sprzyjają też budowaniu więzi. Propozycje te są tak różnorodne, że każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Wsparcie otrzymają miejsca już zakorzenione w codziennym życiu historycznych dzielnic miasta: łazarski Klub Krąg, wildecki Schron Kultury "Europa", jeżyckie Centrum Amarant oraz staromiejska Piwnica Artystyczna " Pod Semaforem" przy Zespole Szkół Komunikacji. Uznanie zyskały również projekty dokumentacyjne: pomysłowa wystawa w wildeckiej Pracowni Godny, czy fotografie słynnego poznańskiego Łazęgi (czyli Macieja Krajewskiego) w staromiejskich pustostanach. Poznań wzbogaci się też o unikalną mapę murali, graffiti, neonów i typografii.

- Dofinansowane zostaną wydarzenia o bardzo różnym zasięgu: od kameralnego, ale niezwykle innowacyjnego połączenia koncertów z wernisażem prac niepełnosprawnych artystów na Wildzie, po wielką wodną paradę i widowisko "światło i dźwięk", w ramach reaktywacji tradycji poznańskich Wianków. Na Łazarzu z kolei mieszkańcy przygotują i zakopią skarb dla przyszłych pokoleń - mówi Marcin Kostaszuk, z-ca dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Do tegorocznej, czwartej odsłony zgłoszono 96 pomysłów, z których dofinansowanych zostanie 18, na łączną kwotę 350 tysięcy złotych. 

Joanna Żabierek/biuro prasowe

sieci społecznościowe