Czerwiec pełen spotkań w Srebrnym Fyrtlu

Jak poradzić sobie z uczuciem ciężkich nóg i workami pod oczami? Co zrobić, by poprawić jakość snu i pamięć? Czy na emeryturze można mieć za mało czasu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznają seniorzy i seniorki, którzy w czerwcu odwiedzą Srebrny Fyrtel.

Na zdjeciu grupa seniorów siedząca przy stolikach, grająca w planszówki - grafika artykułu
Najbliższe zajęcia w ramach Srebrnego Fyrtla będą się odbywać w każdą środę czerwca

Srebrny Fyrtel to wyjątkowe miejsce dla seniorów, które działa na Łazarzu od 10 maja. Powstało z myślą o starszych poznaniankach i poznaniakach, którzy chcą korzystać z szerokiej oferty miasta, ale jednocześnie także ją tworzyć.

Zajęcia w Srebrnym Fyrtlu są organizowane w ramach kilku bloków tematycznych. Pierwszy z nich nosi nazwę "Pasja łączy ludzi" - to przestrzeń do spotkań z miłośnikami podróży, fotografii, malarstwa czy literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej pasji i zarażać nią innych. Cykl "Zrozumieć świat" poświęcony jest tematom dotyczącym wsparcia, opieki i zmian społecznych, z kolei zajęcia pod hasłem "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" to okazja, by dowiedzieć się więcej o zdrowym stylu życia. Cykl "Głowę ćwicz" to przede wszystkim popołudnia z grami planszowymi, a "Otwarta przestrzeń" to czas na spotkania z ciekawymi ludźmi oraz inspirujące warsztaty.

Projekt jest pilotażowy - spotkania zaplanowano na razie na maj i czerwiec. Po wakacyjnej przerwie Srebrny Fyrtel powróci jesienią. 

Najbliższe zajęcia w ramach Srebrnego Fyrtla będą się odbywać w każdą środę czerwca w blokach tematycznych o g. 10, 13 i 16, w przestrzeni Przystanku Pireus przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w g. 8-16).  

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w g. 8-16). Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów, a współrealizatorem - Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. 

Harmonogram wydarzeń czerwcowych:

7 czerwca

 • g. 10-12 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: o kondycji psychofizycznej (Jak w wieku senioralnym wpływać na kondycję psychofizyczną? Od czego zależy poziom energii? prowadzenie: Katarzyna Duńska, Elżbieta Gendera).
 • g. 13-14.30 - Pasja łączy ludzi: Pozwólcie mi tworzyć (Dwie seniorki: Anna Nockowska oraz Jolanta Kołowska, przedstawią historię swojej twórczości, udowadniając, że artystyczne działania mogą budować relację z najbliższymi. Prowadzenie: Magdalena Parnasow-Kujawa).
 • g. 16-17.30 - Pasja łączy ludzi: Kto pisze książki, żyje potrójnie (Danka Turek przez wiele lat uczyła języka polskiego w jednej z poznańskich podstawówek. Na emeryturze sama zasiadła w szkolnej ławce. Niecały rok po ukończeniu kursu kreatywnego pisania zadebiutowała powieścią "Kalejdoskop". Teraz opowie o trudach i urokach pisania. Prowadzenie: Magdalena Sobczak).

14 czerwca

 • g. 10-12 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: O kondycji psychofizycznej (Jak w wieku senioralnym wpływać na kondycję psychofizyczną? Od czego zależy poziom energii? Prowadzenie: Katarzyna Duńska, Elżbieta Gendera).
 • g. 13-14.30 - Otwarta przestrzeń: Krąg Kobiet Dojrzałych (Krąg to bezpieczna przestrzeń głębokiego słuchania, dzielenia się swoją historią i budowania więzi z innymi uczestniczkami. Prowadzenie: Bogusława Garus). 
 • g. 16-18 - Pasja łączy ludzi: Rajzujemy po Łazarzu (Zwiedzanie mniej znanych, ciekawych miejsc związanych z historią Łazarza, przewodnikami będą seniorki i seniorzy, którzy opracowali różne opowieści o swojej dzielnicy. Prowadzenie: Stowarzyszenie Relaks).

21 czerwca

 • g. 10-11.30 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Poradź sobie z obrzękami ("Ciężkie" nogi, opuchnięte palce dłoni czy "worki" pod oczami to klasyczne objawy zastojów limfatycznych w ciele człowieka. Spotkanie poświęcone kompleksowej pracy z obrzękami, ze szczególnym naciskiem na autoterapię. Prowadzenie: Monika Domagała).
 • g. 13-15.30 - Głowę ćwicz: popołudnia z grami (Planszówki to świetna okazja do ćwiczenia pamięci, ale przede wszystkim to czas ciekawych rozmów i bycia razem. Uczestniczki i uczestnicy spotkania zagrają w gry planszowe pod czujnym okiem planszówkowego pasjonata Jakuba Grypczyńskiego).
 • g. 16-18 - Otwarta przestrzeń: Życie zaczyna się na emeryturze (Jak zagospodarować czas wolny? Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Z czego można i warto skorzystać? Prowadzenie: Joanna Ciechanowska-Barnuś, Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, Aleksandra Gracjasz, Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu).

28 czerwca

 • g. 10-11.30 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Metody oddechowe, naturalna tlenoterapia (Jaki wpływ na nasze zdrowie ma odpowiedni oddech? Uczestniczki i uczestnicy spotkania przećwiczą rożne techniki oddechowe, które m.in. poprawią pamięć oraz jakość snu,  pomogą rozładować napięcie i wpłyną korzystnie na ogólną sprawność organizmu. Prowadzenie: Monika Domagała).
 • g. 13-14.30 - Pasja łączy ludzi: Opowiem Wam o Tajlandii (Wyprawa na inny kontynent, to zupełnie co innego, niż podróż z biurem podróży do Turcji, Bułgarii lub Grecji. Tajlandia i ościenne kraje cieszą się jednak coraz większą popularnością, choć zdecydowanie częściej udają się tam ludzie młodzi. O podróży do Tajlandii z perspektywy "starszaka" opowie Joanna Ciechanowska-Barnuś).
 • g. 16-17.30 - Pasja łączy ludzi: O morskich podróżach, pisaniu i medycynie (Andrzej Wasilewski pisze, czyta, zajmuje się dziennikarstwem i ogrodem, podróżuje z żoną po Europie, pływa jachtem po morzach, udziela się w klubie seniora. O tym, jak można nie mieć czasu na emeryturze, opowie w Srebrnym Fyrtlu. Prowadzenie: Magdalena Sobczak)

CIS/AW