Czerwiec w Bibliotece Raczyńskich

Pierwszy letni miesiąc przyniesie wiele atrakcji dla amatorów dobrej książki. W filiach Biblioteki Raczyńskich spotkać się będzie można z autorami książek, m.in. Michałem Rusinkiem czy Ryszardem Ćwirlejem. Odbędzie się także festiwal muzyczny oraz "Ludzie książki".

Na zdjęciu żółto-biały gmach biblioteki Raczyńskich, przed nim trawa i krzaki - grafika artykułu
Pierwszy letni miesiąc przyniesie wiele atrakcji dla amatorów dobrej książki

9 i 10 czerwca odbędzie się druga edycja festiwalu Ludzie Książki. Będzie to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata literatury. Z okazji roku Wisławy Szymborskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem - poświęcone noblistce, ale także słowom i o temu, co szalik ma wspólnego z poezją. Wśród gości znajdzie się także Sławek Gortych, autor kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki. Będą spotkania z wydawcami, zwiedzanie biblioteki i słuchanie muzyki, która bywa ilustracją dzieł literackich, a także stale inspiruje twórców. Program znajduje się na stronie biblioteki

We wtorek, 13 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z serii "Czytanie przestrzeni". Będzie to okazja, żeby przyjrzeć się sposobom na regulację nasłonecznienia i temperatury we wnętrzach przy pomocy elementów architektonicznych. Ukazane zostanie piękno architektury osadzonej w kontekście - również termicznym. Wydarzenie poprowadzi Natalia Raczkowska.

Z kolei dzień później, 14 czerwca, o godz. 17.30 w filii 35 przy ul. Druskienickiej 32 odbędzie się spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem. Autor powieści kryminalnych o milicjantach i przedwojennych detektywach opowie m.in. o tym, jak tworzy bohaterów, konstruuje intrygę, sprawdza historyczną rzeczywistość oraz która epoka najlepiej wypada w powieści. Spotkanie jest dofinansowane ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 "Kultura na Fyrtlach Podolany/Strzeszyn/Kiekrz".

Ideą Festiwalu Muzycznego Duetomania jest rozpowszechnienie i przybliżenie kameralistyki, ukazanie różnorodnej muzyki klasycznej w formie atrakcyjnej dla koneserów i nie tylko. Na koncercie wystąpią Duo Toccanto (Maria Antkowiak-Świątek - sopran i Julia Wolańska-Gajda - fortepian) oraz Gosia i Kuba Marciniak (Gosia Marciniak - wibrafon i Kuba Marciniak - saksofon). W programie usłyszeć będzie można kompozycje C. Debbussy'ego, B. Britten'a, H. Villa-Lobos'a oraz K. Marciniaka. Wydarzenie odbędzie się 15 czerwca o godz. 16:30 w filii przy placu Wolności. 

Gabriela Gargaś, autorka powieści obyczajowych, nazywana "czarodziejką kobiecych uczuć" jest jedną z tych pisarek, po której dzieła część czytelników sięga w ciemno. Autorka potrafi w wyjątkowy sposób łączyć opowieści o emocjach, niełatwych relacjach z nadzieją dobrych zakończeń. Podczas rozmowy opowie o swoich książkach - m.in. wznowionym właśnie "Lecie utkanym z marzeń", ale także zdradzi  inspiracje literackie i najbliższe plany. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca o 18:00, współorganizowane jest z Wydawnictwem Poznańskim - z marką Czwarta Strona.

Po 45 latach od utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza będzie można posłuchać o niesamowitej pasji, osobowości i wytrwałości Ignacego Mosia - fundatora oraz honorowego kustosza tego miejsca. Będzie także okazja do wysłuchania wykładu cenionej historyczki i badaczki biografii Sienkiewicza, przez wiele lat zaangażowanej w działalność placówki - dr Danuty Płygawko. Spotkanie odbędzie się 17 czerwca o godz. 11.00 w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

We wtorek, 20 czerwca, o 16.00 odbędzie się kolejne spotkanie z treningiem pamięci. Seniorzy, ale nie tylko, będą mogli gimnastykować szare komórki, a później poćwiczyć sztukę relaksacji. 

Spotkanie z serii "Sztuk-mistrze" odbędzie się w czwartek, 22 czerwca. Gościem będzie mistrz szewski Adam Grzegorowski. Podczas rozmowy, którą poprowadzi jego syn Łukasz, będzie okazja, żeby poznać nie tylko tajniki warsztatu szewskiego, ale również historię wielopokoleniowego zakładu, który powstał pod koniec XIX w. w Poznaniu i przeniesiony został do Kórnika na początku XX wieku. W ramach cyklu goszczone są osoby, które reprezentują rozmaite dziedziny sztuki: prowadzą działania artystyczne, są praktykami rzemiosła, albo zajmują się badaniami nad różnymi aspektami dotyczącymi kultury.

W sobotę, 24 czerwca o godz. 11.00 będzie można zwiedzić zabytkowy gmach biblioteki oraz posłuchać historii najstarszej do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce. Obowiązują zapisy. 

Biblioteka oraz wydawnictwo We need YA zapraszają na kolejne spotkanie o książkach i nie tylko. Tym razem mowa będzie m.in. o książkach tęczowych i języku neutralnym. Wydarzenie odbędzie się 27 czerwca o godz. 18:00. Dzień później, 28 czerwca o godz. 18:00, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Strony fotografii" - Tym razem gościem będzie Ewa Kulesza. 

Ostatniego dnia czerwca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie Klubu Książki u Raczyńskich. Maja i Mati - bohaterowie powieści "Nagle w głębi lasu" Amosa Oza - zagłębią się w niezbadane zakamarki ich rodzinnej wsi i odkryją jej mroczne tajemnice. Spotkanie poprowadzą Weronika Klepacz i Aneta Kostić.

Szczegółowe informacje o spotkaniach oraz zapisach znajdują się na stronie biblioteki.

PD