Czy w wieży RTV na Piątkowie powstanie dom kultury?

Społecznicy z Piątkowa chcą, by w wieży telewizyjnej na os. Chrobrego powstał dom kultury. Pod petycją w tej sprawie zebrali już 3 tys. podpisów. 20 października dokument został przekazany Prezydentowi Miasta Poznania. Inicjatywa ma na celu ożywienie kulturalne tej części miasta.

UM Poznań - grafika artykułu
UM Poznań

Wieże RTV od lat stanowią rozpoznawalny symbol północnej dzielnicy miasta. Znajdującą się u zbiegu ulic Stróżyńskiego i Szymanowskiego betonową wieżę z 1963 roku zastąpiła konstrukcja stalowa, postawiona na początku lat 90-tych. Od tamtej pory infrastruktura techniczna znajduje się wyłącznie na nowej wieży.

Z inicjatywą przejęcia niższej, betonowej wieży i udostępnienia jej mieszkańcom Piątkowa wyszedł radny miejski Michał Boruczkowski. Jego zdaniem rewitalizacja miasta nie powinna się koncentrować wyłącznie na samym centrum Poznania.

- Piątkowo jest na tyle rozległą dzielnicą, że zasługuje na miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli spełniać się społecznie i kulturalnie - przekonywała radna Maria Lisiecka - Pawełczak na konferencji, podczas której przybliżono zabiegi na rzecz przejęcia wieży RTV.

Aktualnie właścicielem budynku jest prywatna spółka telekomunikacyjna, która według zapewnień koordynatorów inicjatywy, gotowa jest do bezkosztowego udostępnienia wieży miastu. Kwestią do uzgodnienia pozostaje forma prawna takiej ugody oraz finansowanie adaptacji pomieszczeń wewnątrz wieży na cele społeczne.

Docelowo wieża RTV miałaby stać się punktem widokowym z ewentualną kawiarnią. Część pomieszczeń służyłaby mieszkańcom jako miejsce na wydarzenia kulturalne, spotkania tematyczne, konsultacje społeczne czy też sesje rady osiedla. Jednym z pomysłów jest też utworzenie w wieży stałej wystawy dotyczącej historii Piątkowa.

/htb/